17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için geri sayım devam ediyor. Festivalde bu yıl da sanatseverler Türkiye’nin efsane sanatçıları ve dünya festivallerinin gözde sanatçı ve müzik grupları ile klasik müzikten caza, türkülerden dansa kadar geniş bir yelpazede müziğe doyacaklar. 14 Nisan’da başlayacak festival, 8 Mayıs’ta sona erecek.

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde bu yıl da sanatseverler klasik müzikten caza, türkülerden dansa kadar geniş bir yelpazede müzikle iç içe olacak. Mersin’in farklı mekanlarında gerçekleştirilecek ücretsiz ve ücretli konser ve gösterilerin hazırlıkları hızla sürerken, Festival Yürütme Kurulu, organizasyona destek veren belediye başkanları ve sponsorların da katılımıyla basın toplantısı düzenledi. Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen toplantıya, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Festival Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, bu yıl 17’ncisine ulaştıkları müzik festivalini halk için yaptıklarını, idarecilerden çok büyük destek gördüklerini, çok önemli bir festival haline geldiğini ifade etti. Sanatseverlerin Mersin’de bu yıl da Türkiye’nin efsane sanatçıları ve dünya festivallerinin gözde sanatçı ve müzik grupları ile müziğe doyacaklarını dile getiren Yağcı, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) de kabul edildiğini anımsattı. Yağcı, “Büyük bir mutlulukla şunu belirtmeliyim ki hep birlikte sahip çıkarak bugünlere getirdiğimiz Mersin Uluslararası Müzik Festivali, sizlerin de sayesinde 17 yaşına ulaştı. Ne kadar övünsek azdır. Bu yıl beste yarışmasını da ’Mersin, Kelebeklerine Ezgi Arıyor’ sloganıyla kelebek habitatı açısından dünyanın sayılı yerler arasında gösterilen Kanlıdivane’ye ithafen gerçekleştiriyoruz. Bu beste yarışmasında dereceye girenlere 10 bin lira para ödülü de dağıtacağız. Festivalle ikisi açık hava konseri olmak üzere 11 etkinliği 14 Nisan-8 Mayıs arasında Mersinliler ile buluşturacağız” diye konuştu.

“İnsanlığın evrensel dili müziktir”

MERSİN’İN FARKLI MEKANLARINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK ÜCRETSİZ VE ÜCRETLİ KONSER VE GÖSTERİLERİN HAZIRLIKLARI HIZLA SÜRERKEN, FESTİVAL YÜRÜTME KURULU, ORGANİZASYONA DESTEK VEREN BELEDİYE BAŞKANLARI VE SPONSORLARIN DA KATILIMIYLA BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ. (KORAY ÜNLÜ/MERSİN-İHA)

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise insan ruhu üzerinde derin izler bırakan müziğin insanlar arası etkileşim, bütünleşme ve yaygınlaşma noktasında en etkin sanat dalı olduğunu kaydetti. Evrensel iletişim ve etkileşimde müziğin üstünlüğünün tartışılamaz olduğunu vurgulayan Kocamaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak uluslararası kültür, sanat ve spor etkinliklerine ayrı bir önem veriyoruz. Bu tip organizasyonları, ilimizin ve ülkemizin tanıtımında, kültürel ilişkilerin geliştirilmesinde son derece önemli araçlar olarak görüyoruz. İnsanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müzik de bu kültürel birleşmenin en önemli aracıdır. Bu anlayışımız gereğince bu yıl 17.’si gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin üzerine titriyor, daha da gelişmesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen yeryüzü cenneti Mersin’imizin en güzel hali olan bahar aylarını hayata estetik bakışın en güzel ifadelerinden biri olan müzikle kanatlandırıyoruz. Yine bu yıl da her yıl olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinden müziğin ritmine yön veren kıymetli sanatçılarımızı ağırlıyor olacağız. Sadece ilimizin ve ülkemizin değil tüm dünyanın güzelliklerini, müziğin coşku ve asaletiyle aynı duygular etrafında Mersin’de bir araya getiriyoruz. Kıyılarında nice medeniyetlerin kurulduğu Akdeniz’in dalga seslerini barış, kardeşlik, aşk ve sevgi nameleriyle doyumsuz bir senfoniye dönüştürüyoruz. Ülkemizin değerlerini dünya değerleriyle buluşturuyor, milletimizin barış, kardeşlik ve hoşgörü mesajlarını tüm dünya ile paylaşıyoruz” dedi.

Facebook Yorumları