“BELEDİYE BAŞKANLARI ANITI” YAPILDI

Posted By on 28/11/2013

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi’nde Devrim Bulvarı üzerinde bugüne kadar belediye başkanlığı yapmış kişilerin resim ve büstleri, ‘Belediye Başkanları Anıtı’nda toplandı. İzzet Baysal Üniversitesi’nden ve Durmaz Demiroğlu’nun başkanı olduğu sanat kurumundan gelen teklif üzerine yapıldığı belirtilen ‘Belediye Başkanları Anıtı’nın ödeneğinin ise Ereğli Belediyesi tarafından karşılandığı belirtildi.

Ereğli şehir merkezi Devrim Bulvarı üzerinde yapımı devam eden ‘Belediye Başkanları Anıtı’ çalışmalarında sona gelindi. Osmanlı Dönemi Belediye Başkanları, 1924 Anayasası’na göre meclis oylaması ile seçilen belediye başkanlarının resimlerinin bulunduğu, 1960 ve 1980 yıllarında askeri darbe ile belediye başkanı olanların isimlerinin yer aldığı, 1961 Anayasası’na göre halk oylaması ile seçilen Dündar Güçeri, Ruhi Cöbekoğlu ve mevcut başkan Halil Posbıyık’ın büstlerinin bulunduğu anıtı gören vatandaşlar anıtı dikkatlice inceliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Ereğli’de bir takım, sosyal, kültürel ve tarihsel faaliyetleri gerek belediyemizin Kültür Müdürlüğü gerekse Ereğli’de tarihe ve kültüre önem veren belli gruplarla iç içe olmak sureti ile ilişki kurarak gerçekleştiriyoruz” dedi. Sivil toplum kuruluşlarından gelen teklifleri değerlendirdiklerini kaydeden Başkan Posbıyık, Sarıkamış Deniz Şehitleri Anıtı başta olmak üzere bir çok tarih olayın kendisine teklif getirildiğini ve yapılan araştırmaların sonucunda elde edilen verilerle çalışmaları başlattıklarını kaydetti.

%d blogcu bunu beğendi: