İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 29 ülkeden 65 eserin sergilendiği “Mirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi”nin açılışına katıldı. Sergi açılışında konuşan Başkan Uysal, “Sanat eğer duyguların dışa yansıması ise, çizer arkadaşlarımız da bizim bu hüznümüzü, bu vahşeti kendi üslupları illa ifade etmiş oluyorlar” diye konuştu.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki “Mirasımız Kudüs Uluslarası Karikatür Sergisi”nin açılışına Başkan Uysal’ın yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, yerli ve yabancı karikatüristler ile akademisyenler katıldı.

“Konu Kudüs olunca herkesin aklından bir sürü şeyler geçiyor” diyen Başkan Uysal, “Kudüs bizim için de ilk kıblemiz. Kudüs bizler için de mukaddes bir belde. Kudüs bizlerle birlikte bir çok inanç grubu için de özel bir yerdir” ifadelerini kullandı. Kudüs’te uzun yıllardır süre gelen bir acının yaşandığını ve dünyada daha önce benzeri görülmeyen bir vahşetin yaşandığını belirten Başkan Uysal, “Kudüs’te yaşananlara karşı duyarlı insanların
seslerini yükseltmesi bizim tek sevindiğimiz nokta. Bu bizlerin yüreğine su serpiyor. Burada açılışını yapacağımız sergi de işte bu sesinin yükseltenlerin çizmiş olduğu karikatürler bir araya getirilmiş durumda. Sanat eğer duyguların dışa yansıması ise, çizer arkadaşlarımız da bizim bu hüznümüzü, bu vahşeti kendi üslupları illa ifade etmiş oluyorlar” diye konuştu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin de, dünyada bazı sanat eserlerinin atom bombası etkisi gösterebileceğini, bombaların ölüme yol açarken sanat eserlerinin de vicdanların toplu şekilde uyanmasına sebep olabileceğini söyledi.

65 Eser Sergileniyor

Sergi Açılışında konuşan İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’da Başkan Uysal ve Vali Şahin’e serginin açılmasında verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek, “Kudüs’e dair en etkili sözleri söyleyeceklerin başında kuşkusuz sanatçıları geliyor” dedi.

Serginin, Dünya Karikatürcüler Birliği’nin gayretli çalışması ile açıldığını ve sergide sergilenen eserlerin zor şartlar altında bir araya getirildiğini belirten Yılmaz, “Bu serginin hikayesi aslında hem sanatın hem de bizim sanata bakışımızın bir hikayesi. Bu sergi sadece birkaç insanın yüreğini ortaya koyması ile açılan bir sergi. 29 ülkeden dünyaca ünlü çizerlerin eserleri yer alıyor bu sergide. Bir yarışma yapıldı, derecelendirmeler yapıldı ve
ödüller verildi. Ama bu eserler bir köşede duruyordu. İşte bu gayretli insanların girişimiyle bu 65 eser bir araya getirildi. Bu sanatçıların önemli bir kısmı da gayrimüslim sanatçılar. Bunu da şunun için belirtmek istiyorum, Kudüs vicdanlarda öyle bir yeri açmış ki, Kudüs’te işlenen zülüm insan hissiyatı olan herkese öyle bir dokunmuş ki hangi dilden hangi dinden olursa olsun Kudüs davasına sahip çıkılma ihtiyacı hissedilmiştir” ifadelerini kullandı.

Facebook Yorumları