Türkiye’ye örnek teşkil edecek yeni bir projenin altına daha imza atan Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep’te bir ilk olan E-MÖP Projesi’ne ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre bırakma hedefiyle çalışan Şehitkamil Belediyesi, geri dönüşüm konusunda Gaziantep’te bir ilke daha imza attı. Daha önce hayata geçirdiği çevre dostu MÖP Projesi ile çok önemli başarılar elde eden Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, şimdi kapsamını genişlettiği MÖP Projesi’ne bağlı olarak E-MÖP Projesi uygulamasını başlattı. Aydınlar Mahallesinde 7 bin metrekare alan üzerine kurulan 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi’nde evlerde, ticari ve kurumsal işyerlerinde oluşan atık elektrikli ve elektronik eşyalar ile koltuk, kanepe gibi hacimli atıklar toplanarak geri dönüşüme kazandırılacak. Tesiste toplanan atıklar, gruplarına göre ayrı konteynırlarda biriktirilecek ve belli zamanlarda lisanslı geri kazanım tesislerine gönderilecek.

Yeni projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Rıdvan Fadıloğlu, E-MÖP Projesi’nin işleyişini ve sağlayacağı faydaları anlattı. Fadıloğlu, “Eskimiş, bozulmuş ve kullanılamayan; büyük ev aletleri, küçük ev aletleri, bilgisayar ve parçaları, aydınlatmalar, ısıtıcılar, iş aletleri, elektronik oyuncaklar, atık piller, akümülatörler birer E-MÖP’tür. vatandaşlarımızdan; doğamızı, gelecek nesillerimizi ve ülke ekonomimizi yakından ilgilendiren E-MÖP projemize destek olmalarını istiyoruz.” dedi.

241 44 55 NOLU ALO ATIK HATTI

Projenin işleyişiyle ilgili açıklama yapan Fadıloğlu, “E-MÖP Projesi kapsamda hanelerde ve ticari, kurumsal işyerlerinde oluşan atık elektrikli ve elektronik eşyaların geri kazanımın sağlanması amacıyla vatandaşlarımızın 241 44 55 Nolu Alo Atık Hattı ile irtibata geçmesi
ile talepleri alınmaktadır. Gelen talepler doğrultusunda elektronik atıklar, vatandaşların evlerinden ücretsiz olarak toplama günlerinde alınmakta ve Atık Getirme Merkezi’ne getirilmektedir. Merkezimize getirilen ve veri kayıt sistemimizde kayda alınan elektronik atıklar, uygun koşullarda depolanır ve lisanslı tesislerde geri kazanımının sağlanması için hazır hale getirilir. Böylece E-MÖP’lerin toplanmasıyla hem çevre kirliliğinin önüne geçilmiş oluyor hem de ekonomiye geri kazandırılıyor. Ayrıca, mahallelerimizdeki apartman, site vb. konutlarda oluşan koltuk, kanepe gibi hacimli atıkları vatandaşlarımızın evlerinden alıp belediyemizin Atık Merkezi’ne getirerek uygun koşullarda bertarafı yapılmaktadır. Bu cennet vatanımızın evlatları olan bizler, temiz çevrenin bize atalarımızdan miras olarak kalmış olmasından ziyade, bizim gelecek nesillere emanetimiz olması gerektiğinin bilincinde olmalıyız. Bu anlamda her türlü hassasiyeti göstermeliyiz. Amacımız, bu konuda bir farkındalık oluşturmak” diye konuştu.

Facebook Yorumları