Mezar yeri sorgulama ekranı geliştiren Sivas Belediyesi bir ilke imza attı. İnternette E-Devlet üzerinden açılan soyağacı ve şehitlik uygulamasının ardından, yeni geliştirilen mezar yeri uygulaması da şimdiden yoğun ilgi görüyor. Sivas Belediyesi uygulama ile vatandaşların mezar yerini internet üzerinden tespit edip, mezar fotoğraflarını görmelerine olanak sağlıyor.

Ekran başında Fatiha

Sivas Belediyesi, akıllı şehircilik uygulamaları kapsamında geliştirdiği bir yazılım ile Türkiye’de bir ilke imza attı. Dedelerinin veya diğer yakınlarının mezar yerini bilmeyenler, internet üzerinden mezar yerlerini öğrenebiliyor. Vatandaşların yakınlarının mezar yerlerine bakıp ekran başında Fatiha okudukları öğrenildi.

YOĞUN İLGİ

Bir çok kişi yakınlarının mezar yerini öğrenmek için şimdiden sisteme akın etmiş durumda. Sistemde Sivas’ın en büyük mezarlıklarından biri olan Tekke Mezarlığı verileri mevcut. İsteyenler, mezarlık.sivas.bel.tr isimli web sitesine girip, kimlik numarası, mevta numarası, ad, sokak, anne veya baba isimlerini girerek mezar yerlerini tespit edebiliyor.

Facebook Yorumları