Restorasyonu tamamlanan Şerefiye Sarnıcı, önemli bir turizm destinasyonu olarak dikkati çekiyor. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılan sarnıç, kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından restorasyonu tamamlanan Şerefiye Sarnıcı’nın açılışı gerçekleştirildi.

Bizans İmparatoru II. Theodosius döneminde 428-443 yılları arasında inşa edilen Şerefiye Sarnıcı, 8 yıllık restorasyon çalışmasının ardından ziyarete açıldı. Fatih Piyer Loti Caddesi üzerinde bulunan sarnıcın açılışında, İranlı sanatçı Ahmet Nejat’ın “Hiç Hali” isimli sergisi, altın renkli küre ve küreyi çevreleyen “Aşk ve Hiç” yazısı, Mevlana Celalettin-i Rumi’nin şiirlerinden oluşan ses tasarımı ve suya yansıtılan kelimelerle görsel şölene dönüştürüldü.

Öte yandan, sarnıcı ziyaret etmek isteyen ancak dik merdivenlerden inmekte zorlanabilecekler, ayrıca yaşlı, engelli ve çocuklu aileler için özel bir asansör yapıldı.

Sarnıcın açılışında konuşan İstanbul Valisi Vasip Şahin, sarnıcın yapımında ve restorasyonunda emeği geçenlere ve “Hiç Hali” isimli sergisinde çalışmalarını sergileyen Ahmet Nejat’a teşekkür ederek, “İstanbul, bin 600 yıllık ve çok nadide, gürültüsüz, gösteriş olmadan ama aslında ağırbaşlı ve vakur bir tanıtımla hizmete açılan önemli bir eseri, sarnıcı bugün yeniden kazanıyor.” dedi.

İstanbul’un, bilinen, okunan ve yaşanan olmak üzere 3 ayrı bilgiye sahip olduğunu ifade eden Şahin, “Bugün hamdolsun, okuduğumuz zaman göremediğimiz İstanbul’u, yeniden yaşamaya başlıyoruz. Böylece İstanbul, yeniden ortaya çıkmaya ve kendini göstermeye başlıyor. Yani İstanbul, eski güzellikleri ve medeniyet izlerinin taşındığı ve tanıştırıldığı o güzel eserlerle tekrar süsleniyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız, Vakıflar Genel Müdürlüğü’müz, İBB başta olmak üzere belediyelerimiz ve Valilik olarak biz, dört bir koldan tarihimizin bize miras bıraktığı, topraklardan yaşamış olan medeniyetlerin bize hediye ettiği güzel eserleri tekrar gün yüzüne çıkarmış oluyoruz.” diye konuştu.

İBB Başkanı Mevlüt Uysal da bir tarihi eserin daha İstanbullular’ın ve misafir olarak gelenlerin istifadesine sunulduğunu belirterek, “İstanbul’da daha önce gezip gördüğümüz sarnıçlarımız var. Yerebatan Sarnıcı, Binbirdirek Sarnıcı’ndan sonra şimdi de Şerefiye Sarnıcımız olmuştur.” dedi. Tarihi eserlere bakıldığı zaman İstanbul’un ne kadar büyük bir medeniyete ev sahipliği yaptığının ortaya çıktığını dile getiren Uysal, “İstanbul, üç ayrı medeniyete ev sahipliği yaparak başkent olmuştur. Gerçekten sarnıçlar, bunun şahidi, ispatı ve göstergesidir. Eskiden dışarıdan getirilen sular depolandığı gibi yağmur sularının da depolandığını biliyoruz. Günümüzde ise mevcut yağmur sularının kirletilmeden biriktirip, tekrar kullanılır hale getirilmesi o dönemde ne kadar büyük bir medeniyetin olduğunun ispatıdır.” diye konuştu.

Ayasofya’dan 100 yıl daha eski

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de, eskiden sarnıcın üstünde Eminönü Belediye Binası’nın olduğunu dile getirerek, “Fatih’in olağanüstü bir yerindeyiz. Bin 600 yıllık bir sarnıç, Ayasofya’dan 100 yıl daha eski ve önemli sarnıçlarından bir tanesidir. Sarnıcın kendisi muhteşem ve içerisinde de geleneğimizi çizgilerini taşıyan sanatın da sergilendiği bir mekan haline geldi. Dünyada bunun örneğini bulmak çok mümkün değil diye düşünüyorum. Sarnıcın yapım aşamasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Facebook Yorumları