Afyonkarahisar Belediyesi tarafından cenaze evlerine sıcak yemek, yeni doğan bebeklere de ‘Hoş geldin bebek’ seti uygulaması kapsamında 70 bin kişilik sıcak yemek, 2 bin 255 de yeni doğan seti verildi.

Afyonkarahisar Belediyesi tarafından sosyal ve kültürel hizmetler kapsamında cenaze evlerine yemek ikramı ve yeni doğan bebekler için ‘Hoş geldin bebek’ uygulaması sürdürülüyor. Yeni doğan bebeklere Belediye Başkanı Burhanettin Çoban imzasıyla fahri hemşehrilik beratı da veriliyor. Cenaze evlerine ise 150 kişilik sıcak yemek, 5 kiloluk helva ve 5 kiloluk ayçiçeği yağı da gönderiliyor. 1 Ocak 2018 ile 15 Kasım 2018 tarihleri arasında 70 bin kişilik sıcak yemek cenaze evlerine gönderilirken, 2 bin 255 yeni doğan bebeğe ‘Hoş geldin’ bebek seti verildi.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, doğumdan ölüme kadar vatandaşın yanında olduklarını belirterek, “Afyonkarahisar gibi Anadolu şehirlerinde doğum da ölüm de önemli sayılan güler. İnsanların mutlu ve acılı günleri. Biz de insanların bu acılı ve mutlu günün yanında oluyoruz. Doğan her bebeğimize bebek seti hediye ediyoruz” dedi.

9 YILDIR BU UYGULAMA DEVAM EDİYOR

Yaklaşık 9 yıldan beri de bu uygulamanın devam ettiğini aktaran Başkan Çoban, bebek setinde şampuanından zıbınına, emziğinden biberonuna kadar her şeyin bulunduğunu vurguladı. Çoban, şöyle dedi:

“Aynı zamanda Afyonkarahisar’da doğan bebeklerimize benim imzam ile fahri hemşehrilik beratını paket içerisinde veriyoruz. Çocuk bezinden sütüne kadar hatta bebeğin ateşini ölçecek termometremize kadar, oyuncağı ve zıbınına kadar her şeyini teslim ediyoruz. Yine bir ölüm hadisesi vuku bulduğu zaman biliyorsunuz insanlar o zaman gerçekten çok acılı oluyor. İnsanlar evde o gün taziyeye gelen misafirlere yemek hazırlanması ve ikramı önemli bir mesele oluyor. Birçok belediye bunu simit gibi pide gibi çözmüş. Ama biz bizzat kendi yemekhanemizde özel olarak her cenaze evi için 150 kişilik olmak kaydı ile çorbasından pilavına ve etine kadar ve yine yanına 5 kiloluk tahin helvasını koyuyoruz. Bir de 5 kiloluk ayçiçeği yağını hediye olarak yemeğin yanına koyuyoruz. İnsanlar bunu bildiği için ‘O gün artık benim evime gelen misafirlerime yemekle ilgili bir derdim olmayacak’ diyebiliyor. Bizzat eve gidip sıcak yemeği teslim ediyorlar. Ücretsiz kaplarla götürüp bırakıyoruz ve o insanların bizimle bir sıkıntısı derdi kalmıyor. Böylelikle misafirlerine hemen sıcak ve dört çeşit yemeği de ikram etme imkana kavuşmuş oluyor. Geçen şöyle rakamlara baktım. 2018 yılı içerisinde tam 70 bin kişilik bu şekilde sıcak yemek cenaze evlerine götürmüşüz. Yine 2018 yılı içerisinde de yeni doğan 2 bin 255 bebeğimize de hoş geldin bebek setimizi ve fahri hemşehrilik beratımızı takdim etmişiz.”

Facebook Yorumları