Özel Kalem

Pamukkale Belediyesi, atık yağların toplanması için başarılı bir projeye imza attı. Her 3 litre atık yağ getirene 100 gr kedi ya da köpek maması hediye ederek yürüttüğü proje kapamında dört yılda 41 bin litre atık yağ toplandı.

Projeyle alakalı bilgi veren Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin çevre duyarlılığı ile atık yağların doğaya vereceğiz zararların önüne geçerken ayrıca sosyal içerikli bir başka çalışmayı da beraberinde yürüttüklerini vurguladı.

Gürlesin açıklamasında şunlara yer verdi: Bir litre atık yağın 1 milyon litre suyu kirletme potansiyeli var. 41 bin litre yağın doğaya salınmasını önlemek demek, 41 miyra litre suyun temiz kalmasına katkı sağlamak demek. Ayrıca projenin sosyal yanı da var. Hem çevre hem de sokak hayvanları adına duyarlulığı ve farkındalığı arttıran bir çalıma. Sadece hayvan maması değil, 5 litre yağa 3 ₺, 2 litre yağa ise 1 ₺ ödüyoruz. 5 litre yağa 750 ml sıvı deterjan hediye ediyoruz. Sokak hayvanları için ise her 3 litre yağa 100 gr mama veriyoruz. Tüm bunlar belki sembolik hediyeler ama bu güne kadar rekor seviyede yağın yoplanmasını sağlamamıza vesile oldu.

Başkan Gürlesin ayrıca atık yağların toplanması için bir de Alo Atık hattı kurduklarını özlerine ekledi.

Facebook Yorumları