Aydın’ın Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, Alinda Antik Kenti’nin aydınlatılması için Güney Ege Kalkınma Ajansı’na başvuracaklarını belirtti.

Aydın’ın Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan, ilçede bulunan Alinda Antik Kenti’nin aydınlatılması, yürüyüş yollarının yapılması ve oturma gruplarının konulmasıyla ilgili olarak Güney Ege Kalkınma Ajansı’na proje başvurusunda bulunacaklarını belirtti.

Ozan, antik kentin yeni bir düzenlemeden geçirilmesiyle ilgili olarak, GEKA’dan yüzde 75 hibe destekli proje çalışması başlattıklarını kaydetti. Ozan, Alinda Antik Kenti’nin ilçeyi turizmde bir cazibe merkezi haline getirmesi için “Kültür ve Turizm Alanı” ilan edilmesi gerektiğini söyledi.

PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Karpuzlu Belediye Başkanı Tuğrul Ozan

Alinda’nın 1. derece sit alanı olarak ilçedeki Tütünlük Mahallesi ile Orta Mahallesi’ni de kapsadığını belirten Ozan, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Alinda Sit Alanı ve Orta Mahalle Sit Alanı diye oradaki SİT kapsamının ikiye ayrılması anlamında da çalışmaları da var. Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger, Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) başkanı oldu. Biz de Alinda Antik Kenti’nin ışıklandırılmasıyla ilgili olarak GEKA’dan yüzde 75’lik hibe kazanabileceğimiz bir projenin hazırlığı içerisindeyiz. Alinda Antik Kenti’nin ışıklandırılması, yürüyüş yollarının yapılması, oturma gruplarının konmasıyla ilgili çalışma başlattık. İnşallah bu ayın içinde projeyi hazırlayıp GEKA’ya başvuracağız. Aydın Valimiz de GEKA’nın dönem başkanı olduğu için kendisinin de yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

KAZI ÇALIŞMALARI İÇİN KAMULAŞTIRMA ŞART

Antik kentte kazı çalışmalarının başlatılmasının belirli dönemlerde gündeme geldiğini de hatırlatan Ozan, “Geçtiğimiz dönemlerde bazı çalışmalar yapıldı ama orası 1. Derece Sit Alanı kapsamında ve bu nedenle Orta Mahallesi ile Tütünlük Mahallesi’nin de kamulaştırılması lazım. Oradaki insanlarımızı başka yere taşıyıp kamulaştırma yapmak şart. Esasında Alinda’nın bulunduğu dağda tarih yatıyor. Yerin 8-10 metre altında dahi tarihi yapılar ve yerleşim yerleri var. Kent sadece göründüğünden ibaret değildir. Kazı çalışması yapılması için iki mahallemizin kamulaştırılıp vatandaşlarımızın da bir başka mahallemize nakil edilmesi lazım” diye konuştu.

İnceleyin:  CHP'li Özlem Çerçioğlu: “Yarın 08.30’da mesaim başlıyor”
Facebook Yorumları