Yücel Yılmaz

Yükselen, Gelişen, Kapsayan, Marka Kent… Balıkesir

Balıkesir’in Karesi ilçesinde 2014 yılından bu yana Belediye Başkanı olarak görev yapan Yücel Yılmaz, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti ve MHP’nin Balıkesir Belediye Başkan Adayı oldu. Hayatının bir döneminde İngilizce Öğretmeni olarak görev yapan Yücel Yılmaz, Balıkesir Belediye Başkanı olduğunda sanayi, turizm, tarım, hizmet, enerji sektörleri ve maden alanındaki projelerle Balıkesir’i önemli bir ekonomi kenti haline getirmeyi hedefliyor.

Yücel Yılmaz’ın 1975 yılında Almanya’da başlayan yaşam öyküsünde eğitim ve toplumsal hizmet önemli bir yere sahip. 9 yıl boyunca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli okullarda İngilizce Öğretmenliği yapan Yücel Yılmaz, yaşamı boyunca pek çok dernekte aktif olarak da görev almış bir isim. Onun, 2014 yılında Karesi’de başlayan İlçe Belediye Başkanlığı yolculuğu, 2019 seçimlerinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak devam ediyor. Yücel Yılmaz’ı bu noktaya taşıyan nedenler arasında; başkanlığı süresince sergilediği liderlik, Karesi’de ortaya koyduğu belediye modeli, yönetim tutumu, gelecek vizyonu ve demokrasi anlayışı öne çıkıyor.

“Ulusal ve küresel değer taşıyan projeler üreteceğiz”

Evli ve iki çocuk babası olan Yücel Yılmaz, Balıkesir’in gelecek vizyonunu 10 ana başlık altında topladı. “Yükselen Balıkesir”, “Gelişen Balıkesir”, “Kapsayan Bir Şehir”, “Marka Kent Balıkesir” olmak üzere dört ana hedeften yola çıkan Yücel Yılmaz bu hedeflere ulaşmak için “Kalkınan”, “Ulaşan”, “Yeşeren”, “Estetik”, “Yaşayan”, “Yenilenen”, “Kucaklayan”, “Ekolojik”, “Teknolojik” ve “Dinamik Balıkesir” yaklaşımıyla ve böyle bir şehir yaratmak için çalışacak.

Özellikle sanayi, turizm, tarım, hizmet, enerji sektörleri ve maden alanındaki projelerle Balıkesir’i önemli bir ekonomi kenti haline getirmeyi hedefleyen Yücel Yılmaz, “Ulusal ve küresel çapta değere sahip projeler üretip, şehrimizin istihdam potansiyellerini yükseltecek ve çocuklarımıza parlak bir gelecek sunacağız.” dedi.

Balıkesir, Türkiye’nin üretim gücüne katkı sağlayacak

Cumhur İttifakı’nın adayı Yücel Yılmaz, “Altın Çember” olarak tanımladıkları Marmara Havzası’nın ortasında yer alan Balıkesir’de, 6,5 Milyar TL’lik sanayi yatırımı ile 108 bin kişiye istihdam sağlamayı, şehrin üretim gücü ile Türkiye’nin üretim gücüne önemli ölçüde bir katkı sağlamayı hedefliyor. 

Ayrıca turizm yatırımları da kentin kalkınmasında önemli bir rol oynayacak. Balıkesir’in turizm açısından yılın 365 günü aktif bir şehir olması için 700 Milyon TL’lik yatırım yapacaklarını ve hizmet sektöründe 12 bin 700 kişiye istihdam sağlayacaklarını belirten Yücel Yılmaz, Balıkesir’in doğasını tüm Türkiye’nin tanımasını ve ayrıca kentin kırsal kesimini turizm ile kalkındırmayı hedefliyor. 

Kırsal kalkınma hamlesi başlatacak

Başkan seçildiği takdirde Balıkesir’in Türkiye’yi doyuran il olmaya devam edeceğini ifade eden Yücel Yılmaz, Balıkesir’in bereketli topraklarını zenginleştirecek kırsal kalkınma hamlesini başlatacaklarını belirtiyor. Yılmaz’ın hedefi, tarım ve hayvancılığa 340 Milyon TL yatırım yaparak, 11 bin Balıkesirliye istihdam sağlamak… Yücel Yılmaz, “Zeytinimizi ve zeytinyağımızı dünyaya tanıtacak, üretici ve çiftçimizin girdi maliyetlerini düşürecek, onlar için e-marketlerle yeni pazar alanları oluşturacak, Balıkesir’imizi sağlıklı gıda ile buluşturacağız. Hayvancılık ile uğraşan ilçelerimize hayvancılık bölgesi kuracak, ayrıca katma değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitki ekimini teşvik ederek belediye alım garantisi vereceğiz.” sözleriyle de projelerini ayrıntılı biçimde sıralıyor.  

“İnsanımız Balıkesir’de yaşamaktan keyif alacak” 

Başkan Adayı Yücel Yılmaz’ın en önemli amacı Balıkesir’in ve kent sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmek. Bu düşüncesini de “Ulaşılabilir, nefes alan, sosyal bir şehir durumuna getireceğimiz Balıkesir’de insanımız yaşamaktan keyif alacak.” sözleriyle dile getiriyor. Yılmaz; yaşlıların, çocukların, kadınların, gençlerin ve engellilerin yaşamaktan zevk alacağı, tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla giderebildiği, erişilebilir ve yaşamaktan keyif alacakları Balıkesir’i onlarla birlikte inşa etmek istiyor.

Yücel Yılmaz için Balıkesir’in kültür-sanat alanında uluslararası bilinirliğini arttırmak da, “Yükselen, Gelişen, Kapsayan ve Marka Kent” olmanın gerekleri arasında yer alıyor. “İnşa edeceğimiz gençlik merkezleri ile bilinçli ve vizyoner bir Balıkesir’in temellerini atacağız” diyen Yılmaz, daha çok spor yapan sağlıklı bir toplum oluşturarak, daha başarılı nesiller yetiştirmenin, sporu sokağa taşıyan projelerle dinamik ve canlı bir Balıkesir yaratmanın önemine inanıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yücel Yılmaz şu sıralar ilçe ilçe, sokak sokak gezip tüm Balıkesirlilere büyük bir heyecanla projelerini anlatıyor.