Bursa’ya özgü değerleri markalaştırarak kent ekonomisine kazandırmayı hedefleyen Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa İpeği tescil ettirildi. 

Coğrafi İşaret Tescil Belgesi başvurusu kabul edilen Bursa İpeği, Bursa’nın Coğrafi İşaret Tescil Belgeli alan 11’inci ürünü oldu. Erdem Kaya Patent Şirketi Genel Müdürü Erdem Kaya, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ederek, tescil belgesini teslim etti.

Bursa’nın tescilli 11. ürünü

Başkan Aktaş, “Orhangazi Gedelek Turşusu gibi Karacabey Soğanı gibi İnegöl Köftesi gibi Bursa ipeği de Bursa’mızın Coğrafi İşaret Tescil Belgeli 11’inci ürünü oldu. İnanıyorum ki, bu tescille beraber daha fazla ekonomik değer haline dönüşecek” dedi.

Bursa İpeği, kentin Coğrafi İşaret Tescil Belgeli 11’inci ürünü oldu. Karacabey Soğanı, Orhangazi Gedelek Turşusu, İznik Çinisi, İnegöl Köfte, Gürsu Deveci Armudu, Gemlik Zeytini, Gemlik Atı, Bursa Şeftalisi, Bursa Siyah İnciri ve Bursa Bıçağı tescil ettirilmişti.

Tarihin tozlu raflarında yerini almıştı

Bursa, Osmanlı döneminde başta Topkapı olmak üzere dünya saraylarını süsleyen ipek halı ve kumaşlar üretiyordu. Yaklaşık 2 asır sonra dünyaca ünlü ipeğiyle yeniden vitrine çıkıyor. Gümrük Birliği ile ipek üzerindeki fonların kaldırılmasıyla, tarihin tozlu raflarında yerini alan Bursa ipeğinin yeniden eski ihtişamlı günlerine döndürülmesi için 2013 yılında ‘Bursa İpeği Hayat Buluyor’ projesine start verildi. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1790’da kurulan Muradiye İpek Fabrikası’nda yıllar sonra yeniden üretime başladı.

Tarihi fabrika ayağa kaldırıldı

Projenin ikinci ayağında ise kaderine terk edilmiş olan tarihi ipek dokuma fabrikası, Umurbey İpek Üretim ve Tasarım Merkezi olarak hizmete açıldı. Bursa’nın en fazla göç veren dağ ilçeleri olan Orhaneli, Harmancık, Keles ve Büyükorhan ilçeleri ile İnegöl’ün İhsaniye Köyü’nde dut yetiştiriciliğinin yaygın olduğu 16 noktaya dokuma atölyesi kuruldu. Bursa’da yıllarca üretimi yapılmayan ipek, dokuma eğitimi alan köylü kadınların hünerli ellerinde nadide halılara dönüşmeye başladı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  "Gerekli adımlar atılıyor”