Van Büyükşehir Belediyesi, içerisindeki cihazlar ve işlevi açısından Türkiye’nin en iyi ‘Mobil Sağlık’ aracını hizmete aldı. Dijital röntgen, dijital mamografi, ultrasonografi, hemogram, biyokimya ve hormon cihazları ile ekipmanların bulunduğu mobil sağlık aracı, kapsamı bakımından ‘Mobil Hastane’ düzeyinde.

Van Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, kapsamı ve içerisinde barındırdığı cihazlar açısından Türkiye’de bir ilk sayılacak ‘Mobil Sağlık’ aracını hizmete aldı. ‘Mobil Hastane’ düzeyinde olan tır içerisinde bir hastanın tüm tahlil ve tetkikleri yapılacak donanımda. Kısa bir süre içerisinde hizmete başlayacak olan mobil sağlık aracı içerisinde, sağlık alanında kullanılan tüm teknolojik cihazlar bulunuyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından alımı gerçekleştirilen ve kentte getirilen mobil sağlık aracı özellikle doğal afetlerin yanı sıra kentte ve diğer ilçelerde yapılacak olan kapsamlı sağlık taramalarında faaliyet gösterecek. Yine ihtiyaç doğrultusunda bölge illerinden gelecek olan talepler doğrultusunda bu yerlerde de hizmet verecek olan mobil sağlık aracı ile tüm hastalara her türlü sağlık hizmetinin yanı sıra tüm tetkik ve laboratuar işlemleri yapılabilecek.

Tır içerisinde her türlü ekipman bulunuyor

Türkiye’nin en büyük mobil sağlık araçlarından biri olan ve içerisinde barındırdığı cihazlarla tam bir hastane özelliği taşıyan sağlık aracı ile yurttaşlara sağlık alanında her türlü hizmet verilecek. Mobil Sağlık Aracı içerisinde dijital röntgen ve dijital mamografi cihazlarının bulunduğu kurşun kaplamalı oda, ultrasonografi cihazı, diğer cihaz ve ekipmanların yer alırken, ayakta teşhis, tedavi ve genel muayene odasının yanı sıra hemogram, biyokimya ve hormon cihazları ile cihaz ve ekipmanların bulunduğu laboratuar odası ve hasta kayıt işlemleri de bulunuyor. Tır içerisinde ayrıca hastalar için bekleme bölümünün olduğu odalar yer alırken, sağlık aracı Van başta olmak üzere bölgenin birçok il ve ilçesine hizmet verecek.

İnceleyin:  HBB'nin, Çiçeklendirme Çalışmaları ile Hatay Rengarenk

Sağlık TIR’ı Mobil Dijital Hastane vazifesi görecek

Bir hastanede bulunan tüm donanım ve ekipmanları içerisinde bulunduran mobil sağlık tırı ile belediye tedaviyi hastanın ayağına götürecek. İçerisinde yer alan teknolojik cihazlar ile tam aracın hizmete alınmasıyla birlikte sağlık hizmetleri yurttaşların ayağına götürecek olan Büyükşehir Belediyesi, özellikle merkeze uzak olan mahallelerde, ekonomik durumu iyi olmayan yurttaşların sağlık hizmetlerine ulaşımını kolaylaştıracak. Yine 2 tarafa açılabilir kasaları olan sağlık aracında, acil vakalara zamanında müdahalede bulunacak olan acil odası ile erken teşhisler yapılarak hastaların gerekli zamanda hastanelere nakilleri sağlanılacak. ‘Mobil Sağlık Aracı’nın içerisinde Dijital röntgen, dijital mamografi, ultrasonografi, hemogram, biyokimya ve hormon cihazlarıyla ekipmanların bulunurken, laboratuar, genel muayene odası, ağız-diş kliniği, jinekolojik muayene ve acil müdahale bölümleri de yar alıyor. Sağlık aracı ayrıca engelliler için ise özel olarak tasarlandı.
Mobil Sağlık Aracı (6)

Facebook Yorumları