evreci kış turizmi

Erzurum ve Bulgaristan’ın Bansko şehrinin paydaşı olduğu “Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi”nin final toplantısı yapıldı. Projeyle, her iki kentte hem enerji sarfiyatının önüne geçilmesi hem de enerjinin doğal yollardan elde edilmesi hedefleniyor. 

ERZURUM – Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin, Avrupa Birliği (AB) Şehir Eşleştirme Programı kapsamında yürüttüğü “Çevreci Kış Turizmi İşbirliği Projesi”nin final toplantısı Palandöken’de yapıldı. Erzurum ve Bulgaristan’ın Bansko şehrinin paydaşı olduğu proje ile çevreci kış turizm yatırımlarına yönelik karşılıklı inceleme ve çeşitli temaslarda bulunuldu. Projenin final etabıysa Erzurum’da gerçekleştirildi. Final toplantısında, fizibilite çalışmaları ve proje faaliyetlerinin sonuçları paylaşıldı. Toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı başkanlık ederken, Bulgaristan Bansko Belediye Başkan Vekilleri Sasuke Vachkova ve Stoycho Banenski, Belediye Meclis Üyesi Aleksandar Veskov ve Avrupa Birliği Şube Müdürü Tsvetanka Obetsanova da hazır bulundu.

“Çevreci Kış Turizmi projesi özel bir amaca hizmet ediyor”

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, söz konusu projenin enerji tasarrufu gibi çok özel bir amaca hizmet ettiğinin altını çizdi. Aynalı, “Projemiz, kış turizm yoğunluğunun giderek arttığı her iki kentte hem enerji sarfiyatının önüne geçmeye hem de turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu enerjiyi doğal yollardan elde ederek çevreyi koruma altına almayı öngörüyor” dedi.

Her iki kentte karşılıklı incelemelerde bulunuldu

Aynalı, proje kapsamında her iki kentte karşılıklı incelemeler ve teknik içerikli toplantılar olduğunu kaydetti. Aynalı, “Proje kapsamında geçtiğimiz aylarda Bansko’dan gelen heyeti Erzurum’da ağırlamıştık. Ardından biz de Erzurum’dan Bansko’ya teknik bir heyet gönderdik. Proje çerçevesinde ‘Enerji Yatırımları Fizibilite Etüdü’ üzerinde çalışıldı ve değerlendirmeler yapıldı. Bansko’da ekibimizin katılımıyla tam 4 gün süren çalışmalar kapsamında Bansko Kayak Merkezi’nde bir dizi incelemede bulunuldu. Her iki belediyenin işbirliği çalışmalarını geliştirme ve kardeş şehir faaliyetlerinin tabanını oluşturma amacıyla yürütülen etkinliklerde, projenin sürdürülebilirliğine yönelik kararların alınması da sağlandı. Her iki tarafta da ortak amaç, kış turizm merkezlerimizde yeni ve sürdürülebilir enerji kaynakları oluşturmak ve bu enerjiyi doğrudan turizmin istifadesine sunmaktır” diye konuştu.

İnceleyin:  İBB Açık Veri Portalı ile bilgiye kolay ulaşım ve kamuya şeffaflık geliyor

Erzurum’a çok sayıda güneş enerjisi santrali kuruldu

Aynalı, Erzurum’da yapılan yenilenebilir enerji yatırımları hakkında da bilgi aktardı. Aynalı, “Büyükşehir Belediyesi olarak, Erzurum’un günlük ve yıllık güneşlenme sürelerini bir fırsat olarak görüp, çok sayıda güneş enerjisi santrali kurduk. Bu santraller sayesinde Erzurum’da bugün zahmetsiz bir biçimde elektrik enerjisi üretmeye ve böylece ekonomik bir döngü oluşturmaya başladık. Yine aynı anlayış doğrultusunda içme suyu arıtma tesisimizin giriş kısmına da bir hidroelektrik santrali kurarak, yıllardır boşa akan suyumuzdan elektrik enerjisi elde etmeyi başardık” ifadelerini kullandı.

Metan gazını elektrik enerjisine dönüştürdü

Aynalı, yine Büyükşehir Belediyesi olarak, çöp depolama sahasında kurdukları santral sayesinde, karbondioksitten 28 kat daha zararlı olan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürdüklerini anlattı. Aynalı, “Bu projemiz kapsamında bir yıldan fazla bir süredir hem elektrik üretiyor hem de bu yolla metan gazının atmosferimize salınımının önüne geçmiş oluyoruz. Bu girişimlerimiz, belediyecilik anlayışımızın merkezine aslında çevreci bir yaklaşımı oturttuğumuzun apaçık bir kanıtı durumundadır” dedi.

Aynalı, çevreci belediyecilik anlayışıyla hem ortaya yeni modeller koymuş olmanın ve hem de projelerine uluslararası bir boyut kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. Final toplantısına katılan Bansko heyeti ise, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile kış turizmine yönelik olarak ortaklaşa yürüttükleri projeden olumlu sonuçlar elde ettiklerini bildirdi.

evreci kış turizmi

Facebook Yorumları