Ana SayfaGündemEskişehir ve Cluj Napoca kardeş şehir oldu

Eskişehir ve Cluj Napoca kardeş şehir oldu

Eskişehir ve Cluj Napoca kardeş şehir oldu. Belediye Başkanı Büyükerşen, Romanya ile Türkiye’nin iki dost ülke olduğunu ve kardeş şehir anlaşmasıyla bu dostluğa katkı sunmak istediklerini söyledi.

ESKİŞEHİR – Eskişehir ile Romanya’nın Transilvanya Bölgesi’nin en büyük şehri olan Cluj Napoca kardeş şehir oldu. Eskişehir’in 9’uncu kardeş şehir anlaşması imza töreni Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis salonunda gerçekleştirildi. Törene, 2008-2012 yılları arasında Romanya Başbakanlığı da yapmış olan Cluj Napoka Belediye Başkanı Emil Boc ile beraberindeki heyet katıldı.

“Eskişehir ve Cluj Napoca’nın birbirinden öğrenecekleri var”

Belediye Başkanı Boc, Eskişehir’in Türkiye’nin en önemli ve değerli kentlerinden biri olduğunu belirtti. Boc, “Sayın Büyükerşen’e ve ekibine misafirperverlikleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. Kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Eskişehir’in sadece Türkiye için değil, dünya için önemli bir kent olduğunu düşünüyorum. Ayrıca gelmeden önce bu kadar güzel bir kent ile karşılaşmayı beklemiyordum. Bu yüzden Sayın Büyükerşen’i ayrıca kutluyorum. Tarihleri başta olmak üzere birçok ortak özelliği olan iki kentin birbirine katacak çok şeyi olduğunu düşünüyorum. Kültür ve dinamizmi yüksek Eskişehir’den bizler de çok şey öğreneceğiz. Kardeş şehir anlaşmamızın iki kent için de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Kardeş Şehir ilişkilerini son derece önemsiyorum”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, Romanya ile Türkiye’nin iki dost ülke olduğunu ve bu kardeş şehir anlaşması ile bu dostluğa katkı sunmak istediklerini ifade etti. Büyükerşen, “Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Kardeş Şehir ilişkilerini son derece önemsiyorum.  Çünkü devletler arasındaki ilişkiler ne kadar sıcak ve derin olursa olsun, uluslararası siyasetin katı yüzü ve sert rüzgârları nedeniyle asla gerçek yüzünü ortaya koyamıyor. Kardeş şehir ilişkilerinin yani bir ülkenin yerel halkıyla diğer ülkenin yerel halkının ilişkisinin, devletler arasındaki ilişkilerdeki her türlü çıkar endişesinden arınmış, devletlerin çok farklı dengeleri gözeterek yürütmek zorunda kaldıkları ilişkilerden çok daha farklı, samimi ve dürüst olduğuna içtenlikle inanıyorum. Romanya ile Türkiye tarihlerinin her döneminde sıcak ilişkiler içinde olmuş, zaman zaman kader birliği yapmış, iki büyük ve iki kardeş ülkedir. Biz de bu kardeş şehir anlaşması ile bu dostluğa büyük katkılar sunacağımıza inanıyorum” dedi.

Büyükerşen, protokolün imzalanmasında göstermiş olduğu yoğun çaba nedeniyle Romanya’daki Türkiye Fahri Konsolosu Vasile Vita’ya ve Belediye Başkanı Emil Boc’a teşekkürlerini de iletti.

Eskişehir ve Cluj Napoca 3

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler