Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor
Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor

Eyüpsultan Meydanı 15 milyonluk yatırımla yeni yüzüne kavuşuyor. Eyüpsultan Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek düzenleme kapsamında; meydanı çevreleyen bina cephelerinin rehabilite edilmesi için, toplam 5 bölümden oluşan 2 aşamalı yeni bir proje hazırlandı.

 

Eyüpsultan Belediyesi, sadece İstanbul’un değil, tüm islam aleminin buluşma noktası olan, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Eyüpsultan Camii Meydanı’nını yeniden düzenlemek için harekete geçti. Tarihi yapıların görünümlerini kapatan düzensiz yapılaşmalar kaldırılarak meydan düzenlemesi yapılacak. Planlanan yapılar yeni yerlerinde tarihi dokuya uygun olacak şekilde yapılmaya başlandı.

Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 2
Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 2

15 milyonluk yatırım

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda, İller Bankası’ndan alınan 15 milyonluk hibe ile Eyüpsultan Meydanı ve çevresindeki binalarda tarihi dokuya uygun şekilde cephe sağlıklaştırma çalışmaları hızlandı. Eyüpsultan tarihi kent dokusunun korunması ve bir bütünlük sağlanması için ‘Eyüpsultan Camii ve Çevresi Cephe Rehabilitasyon Projesi’ adıyla yeni bir proje hazırlandı. Eyüpsultan Meydanı’nı çevreleyen bina cephelerinin rehabilite edilmesine ilişkin hazırlanan proje, 2 aşamalı ve 5 bölüm olarak planlanlandı. Proje, toplamda 284 yapının cephe düzenlemesi ve tadilatı ile Bahariye Yolu ve Oyuncakçılar Çarşısı için dükkân tasarımlarını kapsıyor.

Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 3
Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 3

Etap etap hayata geçecek

1. aşama; 1, 2 ve 3. kısımlardan oluşuyor. 1. kısım; Fahri Korutürk Caddesi, 2. kısım; Arasta Meydanı ve Kalenderhane Caddesi, 3. kısım; Üçgen Ada olarak adlandırılan Feshane Caddesi, İskele Caddesi, Hasan Hüsnü Paşa Sokak, Kızıl Değirmen Sokak, Kızıl Mescit Sokak cephe düzenlemesi ve tadilatı ile Camii Kebir Sokak (Oyuncakçılar Çarşısı) ve Bahariye Yolu üzerindeki dükkânların yeni tasarımlarını içeriyor. 2. aşama ise; 4 ve 5. kısımlardan oluşuyor. 4. kısım; Zalpaşa Caddesi, 5. Kısım da, Abdurrahman Şeref Bey Caddesi, Arpacı Hayrettin Sokak ve Alaca Tekke sokaklarındaki binalar, klima ve çanak anten gibi eklentilerden arındırılacak. Tanıtım panoları ve reklam uygulamaları; Reklam, İlan ve Tanıtım Yönetmeliği’ne uygun hale getirilecek. Ayrıca proje içeriği, bina cephelerine siluet bazında renk alternatifi önerilerinin getirilip bina cephelerinde bozulan doğrama oranlarının düzenlenerek kentsel kalitenin arttırılması ve görsel kirliliğin ortadan kaldırılması gibi cephe düzenlemesi ve tadilatını içeriyor. Eyüpsultan Camii ve çevresinde yaya kullanımlı alanda bulunan 284 binanın ilk etapta 109’unun cephe rehabilitasyonu, bölgenin tarihi dokusuna uygun şekilde yürütülecek.

İnceleyin:  İzmir, yatırım harcamalarını 27'ye katladı
Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 4
Eyüpsultan meydanı yeni bir yüze kavuşuyor 4

Dükkanlar bayram sonrası hizmet vermeye başlayacak

Hazırlanan proje kapsamında; tarihi eserlerin önünü kapatan düzensiz dükkanlar kaldırılıp bir alana toplanarak Eyüpsultan Camii Meydanı daha estetik bir hale gelecek. Proje uygulamasında her biri 4 metrekareden oluşan toplam 18 dükkan yer alacak. İşletmelerin daha iyi hizmet sunabileceği, vatandaşın ve turistlerin daha sağlıklı hizmet alacağı yapılar, bayram sonrasında hizmete açılacak.

Facebook Yorumları