İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesi, geçen yıla göre yüzde 8,6 artarak, 20 milyar 100 milyon TL’ye ulaştı. İştiraklerle birlikte bu rakamın 42 milyar 600 milyon TL olduğu belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bütçesi, Belediye Meclisi tarafından kabul edildi. Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, bütçe ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uysal, İstanbul’un ihtiyaçlarını karşılayacak bir bütçe çalışması yaptıklarını belirtti. Uysal, “2018 yılı Büyükşehir Belediye bütçemiz 20 milyar 100 milyon lira. Bu rakam geçtiğimiz yıla göre yüzde 8,65’lik bir artış demek. Belediyemizin bütçesine İETT, İSKİ ve iştiraklerimizi de dahil ettiğimiz zaman toplam bütçemiz 42 milyar 600 milyon lirayı bulmaktadır. 2018 yılında yatırımlarımızın toplamı şirketler ve bağlı kuruluşlar dahil edildiği zaman 16 milyar 113 milyon Lira’yı bulmaktadır. Bu tam anlamıyla bütçemizin aslında bir yatırım bütçesi olduğunu göstermektedir” dedi.

“Aslan payı ulaşıma ayrıldı”

Uysal, 6 milyar 822 milyon lira ile bütçenin aslan payını ulaşıma ayırdıklarını kaydetti. Uysal, “14 istasyonla günde 115 bin yolcu taşıyacak olan Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı için şuanda çalışmalara başlandı, yatırımı devam ediyor. Bu çalışma ile Eyüpsultan’ı çekim merkezi haline getirmiş olacağız. Eskiden minibüsle gidilemeyen yerlere şimdi tramvay ile gidecek hale geleceğiz. Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan
Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe hattında da artık sona geldik. Üsküdar-Yamanevler arası herhalde 15 -20 gün içinde açarız” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal

Havaray Projesi ile ilgili konuşan Başkan Uysal, “Havaray ile ilgili vatandaşların ve ilçe belediyelerinin itirazları vardı. Onu iptal edip yerine metro ve raylı sistem yani Sefaköy’den Halkalı’ya kadar metro ile oradan devamında da raylı sistem ile en kısa zamanda planlayıp yapacağız. Bu hattı Aksaray – İkitelli hattıyla Mimar Sinan İstasyonu’ndan yine Kirazlı-Halkalı hattı ile Mecidiyeköy-Mahmutbey hattıyla da Mehmet Akif İstasyonu’nda buluşturup birleştiriyoruz. Bu şekliyle de Küçükçekmece İlçemizi İstanbul’un ana akslarıyla buluşturuyoruz, birbirine bağlıyoruz” ifadelerinde bulundu.

İnceleyin:  İBB Başkanı Uysal, yeni yıla personelle birlikte girdi

“O kadar zor bir durumda değiliz”

Uysal, konuşmasında İstanbul’daki kentsel dönüşüm çalışmalarından ve İBB’nin parasal durumundan bahsetti. Başkan Uysal, “Şehrimiz Çin’den başlayan Londra’da sona eren kuşak ve yol projesinin transfer merkezi olacak. Böylece 4.4 milyar nüfus 20 trilyon Dolar ulaşım ekonomisi İstanbul’dan geçecek. İlk defa bu sene bütçemize kentsel dönüşüm için kaynak ayırdık. 2018 yılı için 1 milyar Lira, her yıl bu rakamı arttırarak devam ettirirsek 10 yıl gibi bir sürede İstanbul’da kentsel dönüşümü başaracağımıza inanıyoruz. Bu konuda çok kararlı olmak zorundayız. Hiçbir ilave inşaat yapmadan mevcut binayı yıkıp yerinde yapmak olmazsa olmazlarımızdan birisidir” ifadelerinde bulundu.

“İstanbul’un yüzde 80’i yenilenmeli”

İstanbul’un yüzde 80’inin yenilenmesi gerektiğine dikkat çeken Uysal, “Eğer bunu seçim yaklaştı seçimlerde vatandaşı tedirgin ederiz de oy alırız hesabıyla basit hesaplara kaçmazsak inanıyorum ki başarırız. Bütçemiz 20 milyar 100 milyon gider bütçemiz, gelir bütçemiz de 16 milyar 250 milyon. Aradaki fark 3 milyar 850 milyon Lira, bizim iç ve dış borçlanmayla temin edeceğimiz rakam. Bu rakam bizim iç ve metro yatırımlarımızın karşılığı desek yeridir. Uzun vadeli borçlanmayla altından kalkacağımız malum. Borç stokumuza baktığımız zaman o kadar zor bir durumda da değiliz” dedi.

Facebook Yorumları