stanbul toplu ulaşımında yeni kararlar
stanbul toplu ulaşımında yeni kararlar

İstanbul toplu ulaşımında yeni normal döneme ilişkin yeni kararlar alındı. Buna göre;  otobüs ve metrobüslerde oturan yolcu sayısı kadar ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu alınacak.

l Hıfzıssıhha Kurulu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplandı
l Hıfzıssıhha Kurulu İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplandı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu, toplu ulaşımda yeni normal döneme ilişkin kararlar aldı. Valilik Lale Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Toplu Ulaşım Bilim Kurulu ve Ulaşım Destek Komisyonu üyeleri, ilgili vali yardımcıları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Hıfzıssıhha Meclisi Üyeleri, İETT ve Metro İstanbul yetkilileri katıldı.Toplantıda koronavirüs pandemisiyle mücadele çalışmaları kapsamında, yeni normal dönemde İstanbul’da alınması gereken önlemlerle ilgili görüş ve öneriler değerlendirildi. Bilim Kurulu’nun önerileri, İçişleri Bakanlığı’nın 1 Haziran 2020 tarih ve E.8567 sayılı Genelgesi ve İstanbul Toplu Ulaşım Bilim Kurulu ve İstanbul Toplu Ulaşım Destek Komisyonu’nun 2 Haziran2020 tarihli toplantısında getirilen önerilerin değerlendirilmesi neticesinde; yeni kararlar alındı.

stanbul toplu ulaşımında yeni kararlar 3
stanbul toplu ulaşımında yeni kararlar 3

Toplu taşımada ayakta üçte bir oranında yolcu olacak

İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda şu kararlar alındı:

Farklı özelliği ve niteliği olan araçlarda yolcu taşıma kapasitesine ilişkin sosyal mesafe kurallarına uymak kaydıyla yolcu taşınacak.

-Ayakta yolcu taşıyan otobüs, metrobüs araçlarında; oturan yolcu sayısı kadar (karşılıklı dörtlü koltuklarda iki koltuğu kullanılmadan ve karşılıklı yüz yüze gelmeden çapraz oturma düzeniyle) ve ayakta yolcu kapasitesinin üçte biri kadar yolcu alınacak.

-Ayakta yolcuların yakın temasını engellemek için araç zemininde etiket uygulaması yapılacak.

-Araç kapasitesinin dolması halinde sürücü tarafından yolcu alınmayacak. Israrla binmek isteyen olması halinde araç hareket ettirilmeden sürücü tarafından kolluk kuvvetlerine bildirilecek.

-Metro ve raylı sistem araçlarında oturan koltukların tamamı ve ayakta yolcu kapasitesinin yüzde 50’si kadar yolcu alınacak.

İnceleyin:  'Yeşil Gaziantep' için imzalar atıldı

-Şehir hatları vapurları ve deniz motorlarında oturan yolcu kapasitesi kadar yolcu alınacak.

-Araçlara maskesiz yolcu alınmayacak.

-Tüm araçlarda sıvı el dezenfektanı bulundurulmasına,

-Araçlar, her gün sefer öncesi ve gerekli hallerde sefer aralarında dezenfekte edilecek.

-Duraklarda sosyal mesafenin muhafazası amacıyla işaretleme yapılacak.

-Belirtilen tedbirlere ve kurallara uymayanlar hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Facebook Yorumları