Özelkalem Abla-Ağabey-Kardeş projesi Afrika'ya taşınıyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen en önemli sosyal projelerden biri olan Abla-Ağabey-Kardeş projesi Afrika’ya taşınıyor. Gambiya’nın Ankara Büyükelçisi Kemeseng S.M. Jammeh, İzmir’de yaptığı incelemeler sonucu çok beğendiği projenin ülkesinde de uygulanması için girişimlerde bulunacağını dile geitdi.

2007 yılından beri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başarı ile uygulanan ve bugüne dek birçok sayıda ödül alan “Abla-Ağabey-Kardeş” projesi farklı ülkelere de model oluyor. Gönüllü üniversite öğrencisi gençler, ilköğretim çağındaki kardeşleriyle haftada bir gün buluşuyor. Birlikte sosyal etkinliklere katılıp, sosyal ve kentsel olanakları kısıtlanmış çocuklarla etkileşim kuruyorlar. Bu sayede çocuklara yepyeni ufuklar açmasını sağlıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirdiği en önemli projeye Gambiya Büyükelçiliği talip oldu. Türkiye’de okuyan Gambiyalı Öğrenciler Birliği’nin etkinliği kapsamında İzmir’e gelen Büyükelçi Kemeseng S.M. Jammeh, Sosyal Projeler Şube Müdürlüğü’nün faaliyetlerini inceledi. Abla-Ağabey-Kardeş projesinden oldukça etkilendiğini belirten konuk Büyükelçi, ülkeleri için çok uygun ve ihtiyaç duyulan bir sosyal proje olduğunu belirterek, Gambiya’da da hayata geçirilmesi için girişimlerde bulunacağını ifade etti.

Gambiyalı öğrencilerin İzmir buluşması

İzmir Büyükşehir Belediyesi Havagazı Gençlik Merkezi, Türkiye’de Okuyan Gambiyalı Öğrenciler Birliği’nin İzmir’deki buluşmasına da kapılarını açtı. Türk ve Gambiyalı gençleri buluşturan program kapsamında akademik sunumların dışında renkli etkinlikler de organize edildi. Gambiya Kültür Gecesi’nde iki ülkenin de müzikleri eşliğinde dans yarışması gerçekleştirildi. Türkiye’nin çeşitli kentlerinde üniversitelerde okuyan Gambiyalı gençler, Türk arkadaşlarına kendi ülkelerinin geleneksel giysilerini, kültürlerini ve yemeklerini tanıttı. Gambiyalı gençlere üç gün boyunca İzmir’deki akranları eşlik etti. Havagazı Gençlik Merkezi’ndeki gençlerin ev sahipliğiyle, İzmir’deki tarihi ve turistik yerlere geziler düzenlendi.  Gambiyalı gençler İzmir’de unutulmayacak anılara sahip oldu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İZSU Genel Müdürlüğü, bir arıtma tesisi daha kurdu