İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 31 Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlere 6 ay kala, adaylık konusunda tavrını netleştirdi. CHP’li Kocaoğlu, 2019 yerel seçimlerinde aday olmayacağını açıkladı. Yerine herhangi bir ismi önermeyeceğini de kaydeden Kocaoğlu, “Koltuk bırakılmayacak bir şey değil. Zirvedeyken bile bırakmasını bilmek gerekiyor” diye konuştu.

Kocaoğlu, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısı ile önce görev süreci boyunca yaptığı hizmetleri detaylı olarak anlattı ardından da 14,5 yıl boyunca başkanlık yaptığını hatırlatarak, bir daha aday olmayacağını söyledi. Açıklamasının başında, “Umarım uzun süredir beklentinize değecek bir toplantı olur. Heyecanınızı çok iyi anlıyorum. Türkiye’nin üçüncü büyük kentinin belediye başkanı sıfatı taşıyan birinin aday olup olmayacağının merak edilmesi, çok konuşulması, hakkında senaryolar üretilmesi elbette çok doğaldır. Az sonra herkesin merakını gidermiş olacağız” dedi. 2004 yılında rahmetli Ahmet Piriştina’nın vefatının ardından göreve hazırlıksız olarak geldiğini aktaran Başkan Kocaoğlu, “Bu dönemde ilk 3 yıl boyunca emanetçi gözüyle bakılan başkan oldum. Birkaç istisna dışında herkes 2009’da aday gösterilmeyeceğimi konuşuyordu. Proje ve yatırım anlamında beklentileri yoktu. Gemiyi en az hasarla limana yanaştırmam onlar için yeterliydi ama öyle düşünenler beni hiç tanımamıştı. Yaşamımın en onurlu yılları olarak gördüğüm İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığını üstlendiğim bu büyük sorumluluğun hakkını verebilmek için çoğu zaman insan üstü bir tempoyla gece gündüz çalıştım” diye konuştu.

Değişim mesajı

24 Haziran seçimlerinin ardından ‘değişim’ olması gerektiğini açıkça ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, söylediklerinin arkasında olduğunu vurguladı. Kocaoğlu, “24 Haziran seçimlerinden kısa bir süre sonra CHP genel merkezine yönelik bir değişim çağrısı yapmıştım. Partimde acil bir değişimin zorunlu hale geldiğini söyleyip, kamunun ve parti tabanının talebinin bu olduğunu hatırlatarak, ‘Söz konusu değişimin genel başkanın öncülüğünde gerçekleşmesi partimize büyük güç katacaktır’ demiştim. Üzerinde çok tartışılan parti merkezinde fırtınalar koparan bu açıklamanın aslında çok açık ve net olduğunu hepimiz biliyoruz. Bugün sizlerin huzurunda bir kez daha altını çizmek istiyorum ki o açıklamayı yaptığım gün ne düşünüyorsam bugün yine aynı noktadayım. Yani değişimde ısrarcıyım. Değişimin tehdit değil fırsat olarak görülmesi kanaatindeyim. Kişilerle problemim yok, sorun yönetim biçimi ve ilkelerdir. Yaşamım boyunca kimsenin adamı olmadım. Sözlerimin arkasında başka şeyler gizlemedim. Ne düşünüyorsam onu söyledim. Ne yaptıysam arkasında durdum. Her zaman önce devletim, sonra partim için çalıştım. Böyle geldim böyle gideceğim. Gizli hesapları olmayan, çıkar peşinde koşmayan atadan CHP’liyim. Partimin menfaatlerini her türlü kişisel çıkarın üstünde tutarım. Bunun aksini düşünenlerle sonuna kadar mücadele etmeyi de görev bilirim.” dedi.

‘Koltuğu gönül rahatlığı ile bırakıyorum’

Kocaoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra siyaseti bir yere seçilmek anlamında noktalamak gerekir. Ama partiye çalışmayacak, hizmet etmeyecek değilim. Bu koltuktan büyük koltuk yok. Bu koltuğu isteyerek gönül rahatlığıyla bıraktığım için partime çalışacağım. Partinin oylarının düşeceğini kesinlikle ön görmüyorum. 2019’da yerel seçimlerde iktidarımızın artacağını ve nasıl kaybedildiğini hepimizin bildiği en az 5 -6 ilçenin tekrar kazanılacağını düşünüyorum. Ben kararımı verdim ve açıkladım. Erken açıklama denildi. Ben erken açıklamayı partinin ve genel merkezin ve adayların elini kolaylaştırabilmek için yaptım. 6 aydan önce bunu açıklarsan kentin ve belediyenin yönetiminde sıkıntı yaşarsın, diye uyarılar yapanlar oldu. Ama o zaman adaylara ve genel merkeze haksızlık yapmış olurdum. 2009’da adayım diye açıklamıştım. 2014’te süreci izleyeceğim AKP’nin adayını izleyeceğim demiştim. Şimdi de 6 ay kala bir açıklama yapıyorum. 3 dönemdir sözümü tutuyorum. Olmayan şeyi konuşmak olmaz. Olursa o zaman değerlendiririz. Mücadelenin nasıl yapılacağını az çok bilirim. Günler koşullar ne getirir, bugünden kendimizi bağlamayalım.” diye konuştu.

Facebook Yorumları