Ana SayfaGündemKÜTAHYADA 118 MİLYON TLLİK 21 TESİSİN TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KÜTAHYADA 118 MİLYON TLLİK 21 TESİSİN TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Kütahya’da 118 milyon lira yatırım bedelli 21 tesisin temel atma ve açılış törenine katıldı.
1065_1

Zafer Meydanı’nda düzenlenen toplu temel atma ve açılış merasiminde, DSİ tarafından inşa edilecek Aslanapa Kureyşler Barajı Sulaması, Simav Yağmurlar Barajı, Simav Yemişli Barajı sulaması, Gediz Yağmurlar Barajı sulaması, Gediz yunuslar Barajı, Tavşanlı Kayı Barajı, Tavşanlı Doğanlar Barajı sulaması, Simav Kiçir Barajı Sulaması, Şaphane Barajı Sulaması, Simav ilçe Merkezi ve Eynal, Pazarlar Sofular İkmali, Gediz Yenikent, Tavşanlı Elmaağacı, Burhan, köseler İkmali, Kışlademirli, Derecik, Demirbilek İkmali, Hisarcık İlçe Merkezi, Emet Kabaklar Taşkın Koruma Tesisi, Merkez Şehiriçi Dereleri 1. Kısım ıslahı ve Aslanapa Dereköy Taşkın Koruma Tesisi ile DSİ tarafından yapılacak Tavşanlı Doğanlar Barajı, Hisarcık Kurtdere, Aşağı Yoncaağaç ve Yukarı Yoncaağaç, Emet Gürpınar Taşkın Koruma Tesisi, Gediz İlçesi ılıca Köy Termal Merkezi Derbent Çayı Islahı, Gediz Yağmurlar Köyü Taşkın Koruma Tesisi, Merkez Güllüdere Köyü ve Arazileri Taşkın Koruma tesisleri, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Çamlıca Tabiat Parkı Kır Lokantasının açılışları ile Orman Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Toplu Koruma Ekip Binası, İlk Müdahale Ekip Binası, Orman Bölge Müdürlüğü İdari Binası ve Çavdarhisar Yangın Acil Durum Ünitesi’nin temeli Bakan Eroğlu tarafından atıldı.

Temel atma töreninde konuşan Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlı şu ifadeleri kullandı; Bugün Kütahyamızın çeşitli bölgelerinde temeli atılacak ve açılışı yapılacak olan tesislerin sunum törenine hepiniz hoş geldiniz. Sayın Bakanım; sizin göreve geldiğiniz günden itibaren hem Türkiye hem de Kütahyamız yıllarca boşa akan sularından, boş-kıraç dağlarından kurtulup dev yatırımlarla ekonomimize büyük katkılar veren tesisler kazanmaya başladı. Su akar, Türk bakar klişesi sizin döneminizde tarih oldu.

2002den itibaren Türkiye bir değişim sürecine girdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğanın öncülüğünde her alanda çağın gereksinimlerini hatta ilerisini yakalıyoruz. Sizin sayenizde de bizler Orman ve Su İşleri alanında bu değişimleri son noktasına kadar yaşıyoruz. Bugün; sizin tabirinizle daha önce de olduğu gibi Kütahyaya yine heybeniz dolu geldiniz. Kütahyanın istekleri tarafınızdan hep en yüksek kabulü gördü. Kütahyamıza kazandırmış olduğunuz barajlar, göletler, sayısız ağaçların haricinde talep ettiğimiz Felent Çayı Islahı ve Rekreasyon Alanı Projemize verdiğiniz destekle de Şehir merkezinde onlarca yıl unutulmayacak bir esere imza atacaksınız. Bu sebeple Kütahyalılar adına minnettarlığımızı ifade ediyor, şükranlarımı sunuyorum.

Rahmet bereket ve mağfiret ayı Ramazanı dolu dolu yaşayarak artık geride bırakıyoruz. Bizler mahallelerimizde, halk sofralarında sizlerin yanında olmaya gayret gösteriyoruz. Bugün de açılış merasimi vesilesiyle Vazo Meydanında siz kıymetli hemşehrilerimizle aynı sofrayı paylaşacak olmanın mutluluğu içerisindeyiz. Ramazan ayı; birliğin, beraberliğin, kardeşliğin, paylaşmanın ayıdır. Özellikle Müslüman coğrafyası ve ülke olarak bu duygulara en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, saflarımızı sıklaştırmamız Vatan, Millet ve Bayrak uğrunda bir ve beraber olmamız gerektiğini düşünüyorum. Herkes farklı dünya görüşüne, farklı siyasi görüşlere, farklı düşünce yapısına sahip olabilir. Fakat söz konusu Milli ve Manevi değerlerimiz olduğunda farklılıklarımızdan arınıp bir ve beraber olmamız gerekiyor.

Doğru tektir, düşmanı çoktur. Varlığıyla dünya mazlumlarına umut olan bu millet üzerine, bu ülke üzerine birçok hain plan yapılmakta, her gün başka bir oyun oynanmaktadır. En son Atatürk Havalimanındaki saldırıda hep birlikte gördük. Ne kadın, ne çocuk demeden canice saldırdılar.

Paraleli, PKKsı, Daeşi; içeriden dışarıdan bütün düşmanların derdi aynı; İstiyorlar ki; istikrar bozulsun, bu millet korksun, Türkiye kabuğuna çekilsin. Fakat bilinmelidir ki; bu ülkede ne ezanlar susar, ne de bu bayrak iner. Her karış toprağı kanla, canla alınan bu coğrafyada kimseye verecek tek bir çakıl taşımız dahi yok. Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını lanetliyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum.

Biliyorsunuz bugün Kadir Gecesi. Ben bu vesileyle de Kadir Gecesi’nin ülkemizin ve tüm İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayet, barış ve huzuruna; Bütün Müminlerin tövbe ve dualarının kabulüyle arınma ve affına vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Temeli atılacak ve açılışı yapılacak olan bu yatırımların şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum, dedi.

Daha sonra konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Veysel Eroğlu törende yaptığı konuşmada inşa edilecek tesislerle kurak arazilerin suyla buluşacağını kaydetti. Bakan Eroğlu, “Temelini attığımız ve açılışını gerçekleştirdiğimiz tesislerle 72 bin 480 dekar zirai arazi suya kavuşacak. Ayrıca 3 ilçe, 6 mahalle,15 köy ve 40 dekar zirai arazi taşkın zararlarından korunacak. Biz hükümet ve bakanlık olarak Kütahya’ya çok değer veriyoruz. AK Parti’den önceki hükümetler döneminde adeta unutulmuş bir şehirdi. Burada hiçbir yatırım yoktu. Biz iktidara geldikten sonra Kütahya’ya 13 yılda 9 milyar lira yatırım gerçekleştirdik. Bunun 1 milyar lirası bakanlığımıza ait yatırımlar” dedi.

Açılış ve temel atma törenlerinin ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu ve il protokolü vatandaşlarla birlikte iftar yaptı. Açılış ve temel atma töreni Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından 10 aileye gelir getirici tür sertifikası, 10 aileye de Orköy sertifikası takdimiyle sona erdi

Törene Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanımız Sayın Kamil Saraçoğlu, Kütahya Milletvekilleri Mustafa Şükrü Nazlı, Vural Kavuncu, İshak Gazel ile Ahmet Tan, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Orman Genel müdürü İsmail Üzmez, DKMP Genel Müdürü Nurettin Taş, Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, 22,23,24. Dönem AK Parti Kütahya Milletvekili TBMM KİT Komisyonu Eski Başkanı Hasan Fehmi Kinay, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Uğur, İl Emniyet Müdür vekili Hasan Çevik, İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, İlçe ve Belde Belediye Başkanları, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla