Sultanbeyli’de Battal Gazi filmlerine konu olan tarihi Aydos Kalesi için başlatılan restorasyon çalışmaları tamamlandı. Çalışma 10 milyon liraya mal oldu.

Tekfurun kızının kale kapısını Abdurrahman Gazi’ye açtığı hikayesiyle Malkoçoğlu ve Battal Gazi filmlerine ilham kaynağı olan tarihi Aydos Kalesi’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Aslına uygun kendi taşları ile onarılan tarihi kale yakın zamanda ziyarete açılacak. İstanbul Valiliği ve Sultanbeyli Belediyesinin ortaklaşa sürdürdüğü restorasyon çalışması 10 milyon liraya mal oldu.

İsmini Aetos (Kartal) kelimesinden alan Aydos Kalesi, Osmanlı kaynaklarında belirtildiği üzere Bizans Devleti’nin son dönemlerinde özellikle Anadolu ile Konstantinopolis arasında yer alan önemli bir savunma kalesi konumundaydı. Tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, “İstanbul’un fethi Aydos Kalesi’nin alınması ile başlar” nitelendirmesinde bulunuyor.

12 burçtan oluşuyor

Bu denli önemli bir kale uzun yıllar harabe şekilde ilgisizlikten orman örtüsü altında kaybolmuştu. Kale yaklaşık 330 metre yüksekliğinde bir tepe üzerinde 20 bin metrekarelik bir alanı kaplıyor. Ovalimsi bir formda olan kale iç ve dış savunma duvarları ve her iki sura bitişik 12 burçtan oluşuyor. Sultanbeyli Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin ortaklaşa projesi ile tarihi kale 2009 yılında restore edilmeye başlandı. Toplam 10 milyon lira harcanan restorasyon ile dış ve iç surlar ile 12 burç aslına uygun şekilde onarıldı. İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından 2016 senesinde başlatılan arkeolojik kazılarda da çok önemli mimari yapılar ortaya çıkarıldı. Kilise, şapel, 2 adet sarnıç, künklerden oluşan su yolları, depo amaçlı kullanılan yapılar ve diğer yaşam alanları ile erken tunç çağına kadar uzanan buluntular ele geçirildi.

Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “2 burcu dışında tamamen bitki örtüsü ile kaplıydı. Derdimiz dünya kültür mirasına burayı kazandırmak. Toplam 10 milyon liraya yakın bütçe harcandı. Hem kaybolmuş bir tarihi gün yüzüne çıkarmak, hem de Sultanbeyli’yi tanıtmak istiyoruz” dedi.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Çanakkale Belediyesi, kadın muhtarları ağırladı