İstanbul’un Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, son zamanlarda gündemde olan hayvan haklarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hayvanlarla ilgili konular, siyasetin çok üzerinde, ortak hareket edilmesi gereken kavramlardır. İlla bir hayvanın kesilmesi gerekmiyor. Bu konuların siyasetle de çok malzeme yapılmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye’de son günlerde gündemde olan hayvanlara yapılan işkence ve eziyetler, tüm ülkeyi ayağa kaldırmıştı. Bu durum, uzun zamandır konuşulan ve birçok kesim tarafından desteklenen hayvan hakları ile ilgili kanunu da gündeme getirdi. Birçok vatandaş, hayvanların yaşadığı üzücü olayların ardından, hayvan barınaklarına giderek hayvanlara destek olmaya çalışırken, diğer yandan bu olaylara sebep verenler için ceza isteyenler bu cezaların daha da ağırlaştırılmasını talep etti.

Daha önce Kadıköylü vatandaşların yakından tanıdığı ve unutmadığı kedi Tombili ile köpek Tommy ve Tarçın için heykeller yaptıran ve sokak hayvanlarına daha birçok konuda dikkat çeken Kadıköy Belediyesi ise, Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi ile hem hayvanlara karşı yapılan olumsuz davranışların önüne geçmeye çalışarak hayvanların sağlığı ile ilgileniyor hem de hayvan severlere sahiplendirme şansı tanıyor.

Kadıköy Belediyesi Sokak Hayvanlarını Koruma ve Barındırma Merkezi’ni gezerek sokak hayvanları ve yardıma muhtaç hayvanlar hakkında yaptıkları projeleri anlatan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, barınakta 500’e yakın hayvan olduğuna ve sahiplendirmeyi teşvik ettiklerine dikkat çekti. Bu gibi projelerde gönüllüler ile çalıştıklarını belirten Başkan Nuhoğlu, gönüllülerin çok büyük desteği olduğunun da altını çizdi.

Hayvanların bu yaşamın bir parçası olduğunu dile getiren Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, bu doğaya sadece bizim değil hayvanların da sahip olduğunu söyledi. Sapanca’da yaşanan olaya da değinen Başkan Nuhoğlu, “Hayvanlarla ilgili konular, siyasetin çok üzerinde, ortak hareket edilmesi gereken kavramlardır. Hayvanlara ilişkin, toplumlarda dönem dönem büyük patlamalar oluştu. Özellikle de hayvanlara kötü davranılmasıyla ilgili. Her o noktada bu yakalanmalıydı. İlla bir hayvanın kesilmesi gerekmiyor, zarar görmesi, işkence görmesi gerekmiyor. Bence hangi noktada yakaladıysak, o noktada ilerleyip, düzeltmemiz lazım. Bu konuların siyasetle de çok malzeme yapılmasını doğru bulmuyorum. Bunun hayvanlara zarar vereceğini düşünüyorum.” dedi.

Facebook Yorumları