Tarihi Kentler Birliği Bölge Toplantısı, Kırklareli Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Birlik üyesi 200’ü aşkın belediye başkanı ve belediye temsilcisinin katıldığı toplantı, Birlik Başkanı ve aynı zamanda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın ‘Kentlerin Başarı Öyküleri ve yabancı kardeş kentlerle ilişkiler’ üzerine sunumuyla başladı. Ekonomik ve turizme dayalı işbirliklerinin geliştirilmesi için yabancı kardeş şehirlerle ilişkilerin ısrarla sürdürülmesi gerektiğini kaydeden Yılmaz, şehirlerimizin en önemli sorunlarından birinin de kent estetiği olduğunu belirtti. Yılmaz, “Şehirlerimizde her türlü büyük yatırımı gerçekleştiriyoruz ama cepheleri güzel olmayan, boyasız, sıvasız yapılara, yasa bize bu hakkı verdiği halde müdahale etmiyoruz. Okyanusu geçip derede boğuluyoruz. TKB Kırklareli Bölge Toplantısı’nın önemli kararlarından biri olarak herkesin şehrinde bu tür yapılara müdahale etmesini istiyorum ve bekliyorum” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Kültür Sanat Danışmanı ve Müzeler Koordinatörü Ahmet Erdönmez ise Bursa’da başlatılan tarihi miras çalışmaları hakkında bilgi verdi. Üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülen çalışmaların çok önemli bir aşamaya geldiğini ifade eden Erdönmez, şehir merkezinde müdahale edilmedik yapı bırakılmadığını ve 2014 yılındaki Bütünşehir yasasıyla birlikte ilçelerdeki ecdat eserlerine el atıldığını ifade etti.

Toplantıda, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun yanı sıra, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı ve TKB Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de birer konuşma yaptı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yağış açıklaması