Tokat’ın Niksar ilçesinde Niksar Belediyesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOÜ) işbirliğiyle ‘Danişmendliler Tarihi’ paneli gerçekleştirildi.

‘Danişmendliler Tarihi’ paneli Niksar Belediye Düğün Salonunda gerçekleştirildi. Panele GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanifi Vural, daire amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Panelde konuşma yapan GOÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Niksar’ın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği, Danişmendlilere de başkentlik yapmış kadim bir şehir olduğunu söyledi. Rektör Şahin, Danişmendliler Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kuruluşunda ve devam eden süreçte katkılarından dolayı Belediye Başkanı Özdilek Özcan’a teşekkür ediyorum. Başlamak önemli ancak devam ettirmek daha da önemli. Bugün bu faaliyet ile bunu ete kemiğe büründürmeye çalışıyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi. Oturum başkanlığını Danişmendliler Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Murat Hanilçe’nin yaptığı panelde, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Kesik, Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Hacıgökmen ve Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Sefer Solmaz “Danişmendliler Tarihi” hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.

Facebook Yorumları