Ana SayfaÇevreAtık YönetimiTürkiye'nin atıksu arıtma lideri belli oldu

Türkiye’nin atıksu arıtma lideri belli oldu

İzmir, TÜİK verilerine göre, atıksu arıtma lideri oldu. İleri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve kişi başına arıtılan atıksu miktarına göre, 1399 belediye arasında ilk sıraya yerleşti. 

İZMİR – Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Belediye Atıksu İstatistikleri’ni yayımladı. Çevre İstatistikleri kapsamında iki yılda bir güncellenen Belediye Atıksu İstatistikleri’ne göre İzmir, 2018’de Avrupa Birliği (AB) standartlarında arıtma yapan ileri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve kişi başına düşen atıksu arıtma miktarında Türkiye’nin önde gelen ili oldu. Çalışma, Türkiye’deki 1399 belediyenin verilerini barındırıyor.

Atıksu arıtma verileriyle ilk sırada

İzmir, AB standartlarında kişi başına düşen atıksu arıtma miktarıyla ilk beş büyükşehir belediyesi arasında ilk sırada yer aldı. İzmir’de ileri biyolojik tesislerde arıtılan kişi başına atıksu miktarında yılda 61,4 metreküpe ulaşırken, bu rakam Bursa’da 47,5, Antalya’da 35,6, İstanbul’da 35,1, Ankara’da ise 6,47 metreküp olarak kayıtlara geçti.

İzmir, AB standartlarında arıtma oranında da beş büyükşehir belediyesi arasında birinci oldu. İzmir’de arıtılan atık suyun yüzde 97,1’i ileri biyolojik arıtma yapan tesislerde arıtılırken, bu oran Bursa’da yüzde 83,7, Antalya’da yüzde 40,5, İstanbul’da yüzde 36,9 Ankara’da ise yüzde 14,4 olarak belirlendi.

Biyolojik arıtma tesisi sayısında da lider 

İstatistiklere göre İzmir, AB standartlarında arıtma yapan ileri biyolojik arıtma tesisi sayısında da lider konumda. İzmir’de İZSU Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22 biyolojik arıtma tesisi bulunuyor. İzmir’i 18 ileri biyolojik arıtma tesisi ile Muğla, 13 ileri biyolojik tesisi ile Ankara, Bursa ve Kocaeli, 12 ileri biyolojik tesisi ile Manisa ve 10 ileri biyolojik tesisi ile İstanbul izliyor.

2019’da çıta daha da yükseldi

İzmir’de, 2019 yılı itibarıyla, atık suyun yüzde 97,3’ü Avrupa Birliği standartlarında arıtım yapan tesislerde arıtıldı. İzmir’de atıksu arıtım hizmetlerinden yararlanan nüfusun kent nüfusuna oranı ise yüzde 98,6’ya ulaştı.

atıksu arıtma 1

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla