Terzibaba Derneği yeni neyzenler yetiştiriyor

Özel Kalem

Erzincan Belediyesi bünyesinde hizmet veren Terzibaba Derneği, açtığı ney kurslarıyla yeni neyzenler yetiştiriyor.

Erzincan Belediyesi bünyesinde hizmet veren Terzibaba Derneği, Piri Sami Hazretleri Türbesi bölgesinde bulunan Muhabbethane’de ney kurslarına başladı. Kurslar, yeni neyzenlerin yetişmesine katkı sağlayacak. Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, kursiyerleri ziyaret ederek, sohbet etti. Kentte her türlü kültürel aktivitede sınır tanımayan bir hizmet anlayışı ile çalıştıklarını belirten Başsoy, neyzen adayları ile birlikte ney üfledi.

Başkan Başsoy, çağdaş belediyecilik anlayışının sosyal ve kültürel anlamda yepyeni hizmetleri sunmaktan geçtiğini kaydetti. Başsoy, bu konuda meslek kurslarından, şehir tiyatrolarına, sanat müziği ve halk müziği eğitimlerinden engellilerin topluma kazandırılmasına yönelik projelere kadar birçok çalışmaya imza attıklarını aktardı. Başsoy, bu kapsamda çalışmaları yoğunlaştırarak devam edeceklerini ifade etti.


Ney kursları, Piri Sami Hazretleri Türbesi bölgesinde bulunan Muhabbethane’de başladı.

Erzincan Belediyesi, geçtiğimiz yaz aylarında Terzibaba Külliyesi bölgesinde Selçuklu Mimarisi tarzında tamamen taş işçiliğinden bir cami inşa etmişti. Ayrıca bölgenin bir kültür merkezi haline dönüşmesi adına sosyal alanları hizmete sunmuştu. Piri Sami Hazretleri Türbesi, camisi ve mezarlık düzenlemeleri ile sosyal alanlara yaklaşık 5 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirilmişti. Ney kursları yanı sıra, hat sanatı ve tecvid kursları da devam ediyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Turgay Erdem:“Nilüfer, Bursa’nın en önemli sanat merkezi”