Özel Kalem

Vizyoner Kadınlar Derneğince hazırlanan “Gülümse Geleceğe Projesi” Bitlis’in Hizan ilçesindeki köy okullarında eğitim gören öğrencileri tiyatroyla tanıştırdı.

Hizanlı çocuklar, proje çerçevesinde ilk kez tiyatro oyunu izlemenin mutluluğunu yaşadı.

Vizyoner Kadınlar Derneğince hazırlanan “Gülümse Geleceğe Projesi” bu kez Bitlis’in Hizan ilçesine neşe götürdü. Proje çerçevesinde, köy okullarında eğitim gören öğrenciler tiyatroyla tanıştırdı. Bitlis Valiliği, Bitlis Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Hizan Kaymakamlığının da destek verdiği proje çerçevesinde, öğrenciler servis araçlarıyla ilçe merkezine taşındı. Kültür Merkezinde sahnelenen oyunları izleme imkanı bulan çocuklar, ilk kez tiyatro oyunu izlemenin mutluluğunu yaşadı.

“15 bin çocuğa ulaştı”

Vizyoner Kadınlar Derneği Genel Sanat Yönetmeni Fatih Küçük, projeye kardeşlik mesajıyla başladıklarını ifade etti. Küçük, “Birlik ve beraberlik duygusuyla ‘Gülümse geleceğe’ sloganıyla yola çıktık. Önce Mardin’de başladık. Mardin’de 10 ilçede yaklaşık 15 bin çocuğumuza ulaştık. Özellikle daha önce tiyatro izlememiş, köylerde yaşayan çocuklarımızı oyunlarımıza getirttik” dedi.

“Birlik ve beraberliği anlattık”

Projenin çok güzel geri dönüşlerinin olduğunu ifade eden Küçük, oyunda geleneksel Türk Halk Tiyatrosu ögelerini kullandıklarını aktardı. Küçük, “Bu oyunumuzla beraber çocuklarımıza birlik ve beraberliğimizi, ülkenin sınırları içerisinde herkesin eşit olduğunu, köklerin, ırkların, dinlerin, dillerin birbirimizi ayırmak için hiçbir sebep olmadığını ve bu ülke toprakları için, bu ülkenin birlik ve beraberliği için mücadele etmemiz gerektiğini bu oyunumuz içerisinde anlatmaya çalıştık” diye konuştu.

Proje 2018-2019 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında da devam edecek ve proje kapsamında binlerce çocuk ilk kez tiyatro izleme imkanı bulacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Mesafeli Kabare' dönemi