Ana SayfaGündemKocaeli en uzun doğa parkurları için harekete geçti

Kocaeli en uzun doğa parkurları için harekete geçti

Kocaeli, Türkiye’nin en uzun doğa parkurları için düğmeye bastı. Bu doğrultuda geliştirilen ‘Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları’’ projesi kamuoyuyla paylaşıldı.

KOCAELİ – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, yürüyüş ve bisiklet parkurlarının sayısını artırmak için ‘Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları’ projesini hayata geçiriyor. Proje ile bin 500 kilometrelik doğa yürüyüş parkurları uzunluğunun 2 bin 500 kilometrenin üzerine çıkarılması hedefleniyor. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) da karşılıksız mali destek verdiği projenin açılışı İzmit SEKA Park’ta bulunan Maide Restoran’da gerçekleştirildi. Bu proje ile Türkiye’nin en uzun doğa parkurları Kocaeli’de olacak.

“En uzun doğa parkurları Kocaeli’de”

Proje Koordinatörü Önder Alioğlu, proje ile turistleri ve doğaseverleri, Kocaeli’nin güzellikleri ile buluşturmak istediklerini belirtti. Alioğlu, “Doğu yürüyüş parkurlarının işaretlendirilmesi, aplikasyon ve takip uygulamaları, doğu çalıştayı, doğa eğitim çalışmaları, sosyal medyada yaygın kullanım, web sitesi, kitapçık hazırlanması bu çalışmanın hedefleri içinde yer alıyor. Parkur haritaları ve yönlendirme tabelaları yapılacak. Türkiye’nin en uzun parkurları Kocaeli’de yer alıyor” dedi.

Nisan ayında turizm çalıştayı düzenlenecek

Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, “İlimizin toplam yüzölçümünün yüzde 44’lük kısmı doğal alana sahip bulunuyor. Kocaeli, Karadeniz ve Marmara Körfezi kıyılarımız ile beraber 6 mavi bayrak almış plaj, Kartepe kayak tesisleri, 2 bin 580 kilometre 113 yürüyüş parkuru, Ormanya Doğal Yaşam Parkı ile Marmara’nın nefes alacağı bir il durumundayız” dedi. Bu proje ile doğa parkurlarının artmasında büyük adım atacaklarını anlatan Aydınlık, “Doğa parkurlarımızın tabelalandırılması, doğa yürüyüş el kitabının hazırlanması, tanıtımların ve diğer pek çok konuda adım atmış bulunuyoruz. Nisan ayında turizm çalıştayı ve ardından turizm master planı ile çok önemli mesafe kat edeceğiz. Küçük bir yüz ölçüme sahip olmamıza rağmen deniz, kış ve doğa turizmi ile kentimizi ilmik ilmik işlemek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Turizm kadar kent yaşamına da katkı sağlayacak”

MARKA İzleme ve Değerlendirme Birim Müdürü Devrim Şavlı, projenin sadece tasarımdan ibaret olmadığını, uygulamasında iyi bir entelektüel birikim gerektiğini belirtti. Şavlı, “Uygulamada geri dönülmez hasarlar yaratmamak gerekiyor. Biz bu konuda takipçi olacağız. Entelektüel sermaye arasında en kaliteli insan kaynaklarına sahip şehirlerimizden biri Kocaeli. Proje turizm kadar kent yaşamına da önemli katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Proje tamamlandığında 113 parkur oluşacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı çalışmayla birlikte Kocaeli, Türkiye’nin en uzun doğa yürüyüş parkurlarına sahip kenti olacak. Sanayi başkenti konumunda olan Kocaeli, proje tamamlandığında 113 parkurdan oluşacak, 2 bin 500 kilometreyi aşkın parkurlarla 4 mevsim turizm potansiyelini kullanabilecek bir kent olacak.

Kocaeli Turizm Master Planı’nın ilk adımı

Marmara ve Karadeniz’e kıyısı olan ve boydan boya uzanan Samanlı Dağları’yla önemli doğa alanlarını içerisinde barındıran Kocaeli, uzun yıllardır sanayisiyle ön plana çıkıyor. Ancak Kocaeli, Büyükşehir’in çalışmalarıyla doğal güzellikleri ve turizmiyle de anılan bir kent olma yolunda ilerliyor. Bu doğrultuda Kocaeli’ne doğa, deniz, tarih turizmi ve eko-turizminde önemli bir destinasyon kimliği kazandırmak için Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın beyannamesin de yer alan “Kocaeli Turizm Master Planı”nın ilk adımı olan ‘’Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları’’ projesi kapsamında önemli bir fon desteği aldı.

Tanıtım ve markalama çalışmaları yapılacak

MARKA’dan destek alan “Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları Projesi” ile doğa yürüyüş rotalarının işaretlendirme, tabelalandırma, yönlendirme, tanıtım ve markalama çalışmaları yapılacak. Doğa yürüyüş parkurları mobil uygulaması güncellenerek, parkurlardaki hareketliği takip izleme sistemi kurulacak. Yürüyüş parkurlarını gösteren izometrik illüstrasyon harita çizimi yapılacak, sosyal medya yayını ve tanıtım videoları ile geniş kitlelere ulaşılacak. Belli aralıklarla parkur tanıtım etkinlikleri düzenlenecek, acente ve turların ilgisini arttırmak için tanıtım etkinlikleri yapılacak ve doğa yürüyüş parkurları kitabının İngilizce ve Türkçe basımı yapılacak. Proje kapsamında geniş katılımlı doğa turizmi çalıştayı da yapılarak uzmanların görüşleri alınacak.

Dört mevsim doğa yürüyüşüne elverişli parkur 

Kandıra ilçesinin kıyı kesiminde Karadeniz sahili boyunca uzanan 80 kilometre boyunca uzanan Zambak Yolu Rotası, 4 mevsim doğa yürüyüşüne elverişli bir parkur oluşturuldu. Boydan Boya Samanlı Dağları, Gurcadağ Doğa Yürüyüş Parkuru, Kuzuyayla-Kartepe Zirvesi, Sardala Koyu, Kargalı Şelalesi gibi alternatif parkurların yanı sıra Yörük Kültür Yolu, Kafkas Sürgün yolu gibi kültürel doğa yürüyüş parkurları kentin zengin doğa turizmi parkurları arasında yerini alıyor.

Projenin toplam bütçesi 940 bin lira

“Kocaeli Doğa Turizmi Parkurları” projesinin toplam bütçesi 940 bin 045,35 TL. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından 702 bin 963,54 TL projeye hibe tutarı sağladı. Bütçenin geri kalan kısmı olan 237 bin 081,81 TL Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin eş finansman katkısı ile sağlanacak. Eş finansman belediye personelinin projede çalıştırılması ile sağlanacak. Projede koordinatör ve mali koordinatör olmak üzere iki personel görevlendirilecek. Bu personellerin maaşları proje harcaması şeklinde gösterilecek ve böylece belediye bütçesinden projeye herhangi bir mali kaynak aktarılmayacak.

doğa parkurları 1

BENZER HABERLER

2 YORUMLAR

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla