sürdürülebilir balıkçılık 3

Foça’da düzenlenen Küçük Ölçekli Ticari ve Amatör Balıkçılık Etkileşimi Çalıştayı’nda sürdürülebilir balıkçılık konusu tartışıldı. Çalıştayda, ortak dil oluşturulması ve kurumlar arası işbirliğinin önemi vurgulandı.

İZMİR – Foça’da küçük ölçekli ticari ve amatör balıkçılığın etkileşimi, balıkçılık sırasında karşılaşılan sorunların gündeme getirilmesi ve sorunlara çözüm üretilmesi konuşuldu. WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) düzenlediği Küçük Ölçekli Ticari ve Amatör Balıkçılık Etkileşimi Çalıştayı’nda sürdürülebilir balıkçılık için ortak dil oluşturulması ve kurumlar arası işbirliğinin önemi vurgulandı.

Sürdürülebilir balıkçılık için öneriler geliştirildi

WWF–Türkiye, 2018 yılından beri yerel paydaşlarla yürüttüğü “Küçük Ölçekli Balıkçılık Ortak Yönetimi Projesi” çerçevesinde, Küçük Ölçekli Ticari ve Amatör Balıkçılık Etkileşimi Çalıştayı’nı gerçekleştirdi. Çalıştay’da küçük ölçekli, ticari ve amatör balıkçılık arasındaki etkileşim alanları ve çözüm gerektiren konular tespit edildi. Ortak öneriler geliştirildi. Çalıştayda karar vericiler, uzmanlar, balıkçılar ve sivil toplum kuruluşlarını temsilen 78 kişi bir araya geldi.

“Caydırıcı cezaların verilmesi gerekiyor”

Çalıştay açılışında konuşan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz, ”Denize âşık insanların, denize zarar vermemeleri gerektiğini ve deniz habitatına zarar verecek, denizlerimizi kirletecek olanlara caydırıcı cezaların verilmesi gerektiğini düşünüyorum. İlçemizde balıkçılığa büyük emek veren, çalışkan insanlarımız var. Balıkçı dostlarımızın, Foça gibi hayatını balıkçılıktan kazanan bir ilçede, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması için her zaman dikkatli davranmalarını ve hata yapan arkadaşlarını uyarmalarını rica ediyorum” dedi.

Çalıştay geniş katılımla gerçekleşti

Foça Belediyesi Reha Midilli Kültür Merkezi’nde gerçekleşen Çalıştay’da; Tarım ve Orman Bakanlığı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü Avcılık ve Kontrol Dairesi Başkanı Melih Er tarafından “Türkiye’de Ticari ve Amatör Balıkçılık Yönetimi”, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahdet Ünal tarafından “Küçük ölçekli ticari ve amatör balıkçılık nedir, ne değildir?”; Sualtı Araştırmaları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Veryeri tarafından “Sorumlu Amatör Balıkçılık”; SÜR-KOOP Genel Başkanı Ramazan Özkaya ve Foça Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ceyhan Çetin tarafından “Amatör Balıkçığın Küçük Ölçekli Balıkçılığa Etkileri”; Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığı Federasyonu Üyesi Burak Kalaç ve Foça Turizm Derneği ve Kuzey Ege Ticari Yat Kooperatifi Başkanı Umut Tutar tarafından “Küçük Ölçekli Balıkçılığın Amatör Balıkçılığa Etkileri” içerikli sunumlar yapıldı. Paneller kapsamında çözüm önerileri tartışıldı.

İnceleyin:  Kağıthane Belediyesi “Hocalı Katliamı”nı Etkinliklerle Andı

sürdürülebilir balıkçılık 1

Facebook Yorumları