Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mudurnu ilçesinin Türkiye’nin 15’inci “Sakin Şehir” unvanı aldığını belirtti.

Türkiye’deki Cittaslow üye kentleri arasına Mudurnu da girdi. 17 Mart 2018 tarihinde Belçika’nın Maaseik kentinde gerçekleşecek Cittaslow Uluslararası Komite Toplantısı’nda, Belediye Başkanı Mehmet İnegöl’e sertifikası verilecek. Dünya genelinde 30 ülkede 241 kentte Cittaslow üyeliği bulunduğunu belirten Cittaslow Türkiye Koordinatörü ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Mudurnu’nun ulusal ve uluslararası alanda bilinirliğinin artacağını ifade etti.

“Hazırlıklar 1 yıldır sürüyordu”

Soyer, Seferihisar, Gökçeada, Akyaka, Perşembe, Taraklı, Vize, Yalvaç, Yenipazar, Halfeti, Uzundere, Şavşat, Gerze, Göynük ve Eğirdir’den sonra Mudurnu’ya bu unvanın verildiğini söyledi. Soyer, “İlçe için 1 yıldır dosya hazırlığı sürüyordu. Cittaslow Türkiye sekretaryası dosyanın hazırlanmasına destek oldu. 72 kriterin her biriyle ilgili yüzde 50 başarının aşılması gerekiyordu. Dosya genel merkezde yüzde 52 civarında başarılı oldu. İnsanların kafasında sadece tavuk sözcüğü ve algısıyla yer etmiş bir kent, Türkiye’nin 15’inci sakin şehri oldu. Bu son derece heyecan verici. Mudurnu tarihi doğal zenginlikleriyle olağanüstü zengin bir şehir ve Cittaslow, kentin hak ettiği bir noktaya gelmesi için kaldıraç görevi üstlenecek” dedi.

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer

Soyer, uluslararası alanda dünyada 30 ülkeye yayılmış 240 kentin arasına giren ilçe için yeni finans ve proje kaynaklarının sağlanabileceğini kaydetti. Başkan Soyer, “Her açıdan Mudurnu, uluslararası birliğin parçası haline geldi. Bu kentin önünü açacak. Sempatiyle karşılanan bu marka kente katkı sağlayacak” diye konuştu.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Seferihisar'da 'Yerel Tohumu Yaşatıyoruz" etkinliği