Ana SayfaDepremKayseri’nin 3 Milyar TL’lik Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 618 Konutun Temeli Atıldı

Kayseri’nin 3 Milyar TL’lik Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 618 Konutun Temeli Atıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 2’nci etabı kapsamında 618 Adet Konutun Temel Atma Töreni, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ iş birliği ile Oruçreis Mahallesi Keresteciler Sitesi yanında yapılacak olan dev projenin temel atma törenine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, milletvekilleri, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, ilçe belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.

“KAYSERİ DENİLİNCE ÖZHASEKİ MODELİ YA DA KAYSERİ MODELİ AKLA GELİYOR”

Törende konuşan Başkan Büyükkılıç, serin bir havada iç ısıtan bir hizmet ile bereketi yaşadıklarını ifade ederek, “Kayseri denilince akla model belediyecilik, hep söylüyoruz Özhaseki Modeli ya da Kayseri Modeli sözünü hak ettiğini paylaşmak istiyorum. 1994 yılından beri kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaları ilk başlatan belediye olarak tanımlanabilir. Gecekonduya müsaade etmeyen, gecekonduları kaldırma yönündeki ilk imzayı atan Mehmet Özhaseki, Bekir Yıldız, Şükrü Karatepe üçlüsünün Eskişehir Gecekondu projesi ile öne çıkan ve ödüller alan bir projesinden söz ediyoruz. Sihirli iki kelimeden oluşan kentsel dönüşümü 30 yıl önce başlatan bir başkan ve şehirden söz ediyoruz. O açıdan biz kendisine minnet duyuyoruz.” diye konuştu.

“3 MİLYAR CİVARINDA BİR RAKAM İLE SADECE ORUÇREİS PROJESİ’NE YATIRIM YAPILIYOR”

Sadece Oruçreis Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 3 milyar TL civarında yatırım yapıldığını belirten Başkan Büyükkılıç, “Şehrimizi geliştirmek, riskli alanları deprem yönetmeliklerine uygun olarak hayata geçirmek için etap etap gerek büyükşehirimiz, gerekse ilçe belediyelerimiz ile el ele vermek suretiyle bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Oruçreis’imizin birinci etabını 572 daire, 6 iş yerini teslim etmiştik. İkinci etapta işimi o kadar kolay oldu ki birinci etaptaki yapılanları görünce bu mahallede oturan canlarımız, gönüldaşlarımız, bizleri seven, güvenen kardeşlerimizi bizim işimizi hızlandırdı, kolaylaştırdı ve ikinci etabı başlattık. 3 milyar civarında bir rakam ile bu şehrin sadece Oruçreis ile ilgili projesine yatırım yapılıyor. Bakanımıza özellikle Kayseri hassasiyeti için teşekkür ederken, değerli TOKİ başkanı ve ekibine de teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

“BİZİM BELEDİYECİLİĞİMİZ 30 SENE ÖNCESİNE DAYANIYOR”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise Kayseri’ye geldiklerinde günlerinin ya temel atma töreni ya da açılış törenleri ile geçtiklerini ifade etti. Gecekonduyu önlemek için 30 yıl önce çalışmalara başladıklarını vurgulayan Bakan Özhaseki, “Memduh Ağabey hatırlattı, bizim belediyeciliğimiz 30 sene öncesine dayanıyor. Neredeyse 100’e yakın gecekondunun bulunduğu Kayseri vardı. İlk günlerde karşılaştığımız manzara şuydu, her gece iki, üç tane gecekondu yapılıyordu. Üzerinde hiç tapusu olmayan vatandaşlarımıza kaçak evler yapılmaması için proje başlattık. Gecekondunun önünü kestik, 50’ye yakın mahalleyi kendimize göre bulduğumuz birtakım formüllerle dönüştürdük, yepyeni konutlar haline getirdik. Yıllar önce başlamıştık, biz şehrimizi seviyoruz.” diye konuştu.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla