Ana SayfaEğitimOrigami ile kağıttan mucizeler

Origami ile kağıttan mucizeler

Japon kağıt katlama sanatı origami Bursa’da Türk-Japon dostluğunu pekiştiren bir etkinliğe konu oldu. Bursa Kent Konseyi’nin destekleriyle düzenlenen ve çocukların analitik zekalarının gelişiminde büyük katkısı olan ‘Origami’ yarışmasında kazananlar belli oldu. Toplam 140 eserin katıldığı yarışmada 42 eser dereceye girdi. En iyi 3 eser ise ‘Altın Origami’ ödülüne layık görüldü.

origami 3

140 eser katıldı

Origami Yarışması Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Konseyi, Japonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Uluyama Türk-Japon Kültür Derneği işbirliğiyle düzenlendi.Yarışmaya Bursa ili sınırları içerisinde bulunan ilk ve ortaokul öğrencileri katıldı.Yaş kategorileri ise 6 yaş ve altı, 7/9 yaş, 10/12 yaş ve 13/15 yaş şeklinde oluştu. Her bir yaş aralığında klasik ve modern olmak üzere toplam 8 kategoride toplam 140 eserin geldiği yarışmada 42 eser dereceye girdi. Yarışmaya gelen tüm eserler arasından ise en iyi 3 eser ‘Altın Origami’ ödülüne layık görüldü.

origami2

origami1

Ödül törenine Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan ile dereceye giren öğrenciler ve aileleri katıldı. Merinos AKKM Muradiye Salonu’nda gerçekleştirilen program,geleneksel dans ve Aikido gösterisi ile başladı.

origami dans

Mesafe uzak, dostluk derin        

Japonya İstanbul Başkonsolosu Hisao Nishimaki, iki ülke arasında 9000 km’lik bir mesafe olmasına rağmen dostane ilişkilerin çok köklü olduğunu belirtti. Nishimaki, Japonya’nın geleneksel kültürünün bir parçası olan origaminin, Bursa’da böylesine ilgi görmesinden çok mutlu olduklarının söyledi. Japon diplomat, bu tür faaliyetlerin Japon-Türk dostluk bağlarını daha da güçlendirdiğini vurguladı.

japon konsolos

dernek başkanı

Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan ise çocukların zeka gelişiminde önemli katkısı olan origami yarışmasının paydaşı olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yarışmanın önümüzdeki yıllarda daha fazla çocuğa ulaşması için çalışacaklarını söyleyen Orhan, Japon diplomata da kente gelmesinden dolayı teşekkür etti.

Origami yararlı alternatif

Bursa Uluyama Türk Japon Kültür Derneği Başkanı Hakan Kaplan da son dönemde çocukların bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman geçirdiğini, kağıtla yapılan origaminin ise çocuklar için iyi bir alternatif olduğunu ifade etti. Origaminin çocukların analitik zekalarının gelişimine olumlu katkıları olduğuna inandıklarını söyleyen Kaplan, desteklerinden ötürü Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Bursa Kent Konseyi’ne teşekkür etti.

Konuşmaların ardından dereceye giren eserlere protokol tarafından ödülleri teslim edildi. Törende, çocukların yapmış olduğu harika eserler, ziyaretçilerden övgü topladı. Eserlerini meydana getirmek için büyük emek, ve zaman harcayan çocuklar büyük alkış aldı.

origami ödül

 

 

BENZER HABERLER

1 Yorum

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla