mansur yavaş mavi kaşık

Türkiye’nin en önemli toplumsal sorunlarının başında gıda güvenliği ve sağlıklı gıdaya erişim geliyor. Ancak ulusal ve Uluslararası siyasetin başat etkisi bu sorunların öncelikli gündem maddesi olmasının önüne geçiyor. Günümüzde tüm uzmanlar sağlıklı yaşamın temelinde sağlıklı beslenme olduğu konusunda uzlaşırken maalesef halkın sağlıklı gıdaya erişimi için gerekli mekanizmalar oluşturulmuş değil. Ankara Büyükşehir Belediyesi bu konuda önemli bir adım atıyor.

Mavi kaşık1

Mavi Kaşık Hayata Geçiyor

Daha önce “Ankaralı’ya Rusların almadığı ilaçlı domatesi yedirmeyiz” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, bu sözünü yerine getiriyor.  Yavaş, Başkentlilerin Mavi Kaşık Projesi ile sağlıklı gıdaya ulaşabileceği müjdesini verdi. Henüz tasarım aşamasındaki Mavi Kaşık Projesi ile Ankaralılar gıda güvenliği laboratuvar onayından geçmiş ürünleri güvenle yiyebilecekler. Gıda ürünlerinin laboratuvar onayından geçtiği ise ürün üzerindaki Mavi Kaşık ambleminden anlaşılacak.

Mavi kaşık2

“Marka şehir olmanın ön şartı farkındalık”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ATO Congresium’da düzenlenen “Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları”nda “Marka Şehirler” konulu panele katıldı. Panelde bir konuşma yapan Mansur Yavaş, göreve gelirken “Ankara’yı marka şehir yapacağız” sözü verdiklerini hatırlatarak, bunun önkoşulunun ise kentin değerlerinin farkına varmak olduğunu belirtti. Başkent’in her ilçesinde somut miras ve somut olmayan kültür mirası olduğunu anlatan Yavaş, “Birçoğumuz müzelerin yerini bilmiyor, tanımıyor. Marka olmanın yolu farkındalık yaratmaktan geçer. Kendi masallarımızın, hikayelerimizin, folklorumuzun, oyunlarımızın, müziklerimizin, lezzetlerimizin farklı olduğunu görmemiz, farkına varmamız lazım.” diye konuştu.

Mavi kaşık 3

“Anıtkabir’i 6,5 milyon kişi ziyaret ediyor”

Ankara’nın turistik potansiyeli ile ilgili örnekler veren Mansur Yavaş Beypazarı’nın kat ettiği mesafeyi, Haymana’nın termal turizmde Uluslararası bir pozisyon alması gerektiğini anlattı. Belediye Başkanı Yavaş, Anıtkabir‘i yılda 6,5 milyon kişinin ziyaret ettiğini, bunların önemli bölümünün de dışarıdan geldiğini vurguladığı konuşmasında başkentteki konaklama imkanlarının yetersiz olduğuna da dikkat çekti. Ankara’nın bir fuar alanına ihtiyaç duyduğuna da değinen Mansur Yavaş, bunun için çalışmalarının sürdüğünü, fuar alanı projesi hayata geçtiğinde Çubuk ve Altındağ gibi yakın ilçelerde 4-5 yıldızlı otellere yoğun ihtiyaç duyulacağını söyledi.mavi kaşık 4

Gençlere çağrı

Başkan Yavaş akıllı kent uygulamaları kapsamında hayatı kolaylaştıracak mobil uygulamaları hayata geçirmeye hazırladıklarını açıkladı. Yavaş bu noktada gençlere seslenerek, “Mobil uygulama yapıyoruz. Dünyada örneği tek olacak, iddialıyız. Bazı sürprizler olacak. Tanınması için birlikte çalışalım. Eksik varsa bizlere yardımcı olun, bizler sizin kadar bunun içinde değiliz, sizler kadar maharetli değiliz. Gelin bize destek olun. Belediyenin mobil uygulaması ile dünya birincisi olalım” dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran’ın teşekkür plaketi takdim ettiği Başkan Yavaş, Büyükşehir Belediyesi’nin stantlarını da gezdi. Başkan Yavaş’a vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Gürsel Baran plaket

Mavi Kaşık Projesi

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mavi Kaşık Projesi hakkında ise şu bilgileri verdi: Henüz hayata geçmedi ama tasarımını yaptık. Yer de bulduk inşallah birkaç ay içerisinde “Mavi Kaşık” projesini hayata geçireceğiz. İnsanlar ne yediklerini bilecekler. Satın aldıkları ürünlerde ‘Mavi Kaşık’ amblemini görürlerse bilecekler ki o Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gıda güvenliği laboratuvarı onayından geçmiş ve afiyetle yiyebilecekler.”

Mansur yavaş gençlerle

Facebook Yorumları
İnceleyin:  'Artvin Hal' açıldı: Artvinliler sebze ve meyveyi indirimli alacak