Ana SayfaBaşkanlarTurizmin kalbi Travel Turkey'de atıyor

Turizmin kalbi Travel Turkey’de atıyor

İzmir’in ve ülke turizminin en önemli etkinliklerinden Travel Turkey’in 13.’sü İzmir’de başladı. Fuar dünyanın dört bir yanından gelen katılımcıların adeta akınına uğradı. 43 ülkeden 1300 katılımcıyı biraraya getiren fuarın açılışı törenle yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve TÜRSAB ortaklığıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlenen fuar 7 Aralık’a kadar açık kalacak.

13. Travel Turkey Fuarı’nın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Travel Turkey‘in geleceğe dair umutları büyütmekte ve İzmir özelinde ülke turizmine katkı sunmakta önemli rol oynayacağına inandığını söyledi.

Soyer, İzmir’in mevcut turizm potansiyelinin çok altında turist ağırladığını ifade ederek “Ortak akıl, birlikte hareket etme kabiliyeti ve iyi bir yönetişim, İzmir’deki turizm potansiyelini hedeflediğimiz noktalara taşıyabilir. Yeter ki el ele verelim, birbirimize güç katalım. Bu fuarla İzmir’in tarihsel karakterinden beslenerek İzmir’in ve ülkemizin turizmine çok daha büyük katkılar sunmayı hedefliyoruz” dedi.

travel turkey açılış günü

Yeni kavramlar ve birçok ilk…

Soyer, her yıl büyüyen fuarın turizm alanındaki farklı deneyim, birikim ve fırsatları, turizmin gelişmesi için sektördeki profesyonellerin ve misafirlerin dikkatine sunduğunu ifade etti. Soyer şöyle konuştu: “Fuarımızda her yıl olduğu gibi Alım Heyeti Programı sayesinde, dünyanın farklı ülkelerindeki katılımcılarla yeni iş bağlantılarının kurulmasını ve ülkemizin turizmine önemli katkı sunacak sözleşmelere imza atılmasını hedefliyoruz. Fuarda turizm sektörüne heyecan katacak yeni kavramlar, özel etkinlikler ve birçok ilki yaşıyor olmanın da gururunu taşıyoruz” dedi.

İzmir’de rekor ziyaretçi

İzmir Valisi Erol Ayyıldız da konuşmasında İzmir’e gelen turist sayısının önceki yıla oranla artış gösterdiğini belirtti. Ancak daha fazlasının yapılması gerektiğini ifade eden Ayyıldız “Ama bu yeterli değil. Bu sayıyı arttırmak için çalışacağız. İlimizin daha fazla pay alması gerekiyor. Turizm sektörüne kapımız her zaman açık. Turizm dünyada hızla gelişen ve büyüyen sektörlerin en tepesinde. Ayrıca büyük bir ekonomik güç olarak da ortada durmakta” diye konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya ise “2018’in ardından 2019’u da rekor ziyaretçiyle kapatmak üzereyiz. Bu yıl sonunda 45 milyon yabancı ziyaretçi sayısına ulaşmış olacağız” diye konuştu.

Göbeklitepe özel sergisi

Binlerce ziyaretçiyi ağırlaması beklenen Travel Turkey Fuarı boyunca ilk iki gün aynı anda üç farklı yerde kurulan özel sahnelerde etkinlikler yapılacak. Seyahat teknolojileri özel bölümü “ttitech” içinde bu sene ilk defa kurulan ‘’Start Up Pavilyonu’’yla Türkiye’deki girişimcilik projelerinin geliştirilmesine fayda sağlanacak. “tti-alternative’’ özel alanında ise alternatif turizme yönelik uygulamalar dikkatlere sunulacak. 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesi nedeniyle Özel Göbeklitepe Sergisi de ziyarete açık olacak. İzmir Sokakları Özel Bölümü’nde ise İzmir”in ilçeleri kendilerine özgür zenginlikleri tanıtılacak. Ayrıca fuar, havayolu şirketlerinin uçak bileti çekilişleri, yabancı ülkelerin geleneksel etkinlikleri, kahve sunumları ve çeşitli dans gösterilerine de ev sahipliği yapacak.  

Travel Turkey, 7 Aralık 2019’a kadar 10.00 – 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.travel turkey dostluk

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler