Bursa Büyükşehir kavşak çalışması

Bursa’da kent trafiği araç seyir yükünün yoğunlaştığı  noktalarda yapılan yeni kavşaklarla rahatlatılıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi, yakın doğu çevre yolunun İstanbul Caddesi’ne bağlantı noktasındaki trafik yükünü Adliye Kavşağı ile hafifletmeyi hedefliyor.

Bursa Büyükşehir, kentte ulaşım sorununun ortadan kaldırılması amacıyla çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yol genişletme ve yeni yollar, akıllı kavşaklar, toplu ulaşımı teşvik, raylı sistem sinyalizasyon optimizasyonu gibi çalışmalar yürütüyor. Diğer taraftan trafiğin tıkanan damarlarını yeni köprülü kavşaklarla aşmayı planlıyor.

Bursa’da yeni adliye binasının da taşınmasıyla yakın doğu çevre yolunun İstanbul Caddesi’ne bağlantı noktasındaki kent trafiği her geçen gün artıyor. Bölgede aynı zamanda Bilim ve Teknoloji Merkezi, Fuar Merkezi, inşaatı devam eden Emniyet Müdürlüğü binası ile Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi bulunuyor. Bursa Büyükşehir, bu sorunu iki luplu kavşak ile çözüme kavuşturmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Adliye Kavşağı yapımı için düğmeye basıldı.

bursa kent trafiği kavşak

Başkan Aktaş incelemelerde bulundu

Adliye Kavşağı’nın yapılacağı alanda incelemelerde bulunan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bölgenin lokasyon olarak adliye sarayının da faaliyete geçmesiyle önem kazandığını söyledi. Aktaş, “Bir otopark düzenlemesi hayata geçirdik ama emniyet binaları yükseliyor. Hemen arkada paydaş olduğumuz Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi var. Yine Bilim ve Teknoloji Merkezi’miz var. Fuar alanı da düşünüldüğünde Yalova yoluna yeni kestirme yol yapılması, beraberinde adliye kavşağının yerinde tasarlanmasıyla alakalı bir süreci başlattık” dedi.

Bursa kent trafiği için yeni kavşak

“Proje ve planlama çalışmalarına başladık”

Adliye Kavşağı’nın bir lupunun belediyeye ait 14 dönüm alan üzerinde olacağını belirten Başkan Aktaş, “Diğer lup içinse kamulaştırma yapılacak. Proje ve planlama çalışmalarına başladık. Yeni yılla birlikte çalışmalara başlamak istiyoruz. Ciddi tıkanıklığa neden olan bu bölgeyi tamamen rahatlatmış olacağız” şeklinde konuştu.

alinur aktaş toplantı

Büyükşehir’in ek hizmet binası hızla yükseliyor

Başkan Aktaş, Fen İşleri sahası içindeki yeni ek hizmet binasının inşaatında da incelemelerde bulundu. Acemler’deki BUSKİ içinde Kent Estetiği Şube Müdürlüğü’nün yer aldığına değinen Aktaş, orada bulunan 400’e yakın Büyükşehir personelinin ciddi yoğunluğa sebep olduğunu hatırlattı. Aktaş, hizmet binalarının yüzde 60’lık bölümünün tamamlandığını ve nisan, mayıs gibi çalışmaları tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi.

İnceleyin:  ÖRNEK MEZARLIK

 

Facebook Yorumları