“SÜT SENİN, GURUR MERSİN’İN”

Eğitimde fırsat eşitliği milli eğitimde önemli sorunların başında geliyor. Özellikle büyükşehirlerde toplum kesimleri arasındaki sosyal ve ekonomik farklar ne yazık ki çocuklara yansıyor. Eğitim kalitesi bir yana çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri dahi eşit olanaklarla sürdürülemiyor. Bu bağlamda Mersin Büyükşehir Belediyesinin başlattığı okul sütü projesi takdiri hak ediyor. Proje bir yandan çocukların bedensel gelişimine katkı sağlarken diğer yandan Mersinli yerel süt üreticilerine de önemli katkı sağlıyor. 

56 bin öğrenciye süt dağıtıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocuklara küçük yaşta süt içme alışkanlığı kazandırmak ve gelişimlerini desteklemek amacıyla ücretsiz süt dağıtımı başlattı. “Süt Senin Gurur Mersin’in” sloganıyla yola çıkılan okul sütü projesiyle ilk haftada 56 bin öğrenciye süt dağıtımı yapıldı.

Proje kapsamında Mersin’in 3 ilçesindeki 33 okulda, haftanın 2 günü 200 milimetrelik paketlerde süt dağıtımı gerçekleştiriliyor. Akdeniz’de 17, Toroslar’da 7 ve Tarsus’ta 9 okulda başlatılan projede öncelikle Mersin’in dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocuklara ulaşılması hedefleniyor.

Okul Sütü projesinin ulaştığı okullardan Akdeniz İlçesi Hatice Uluğ İlkokulu öğrencileri sütlerine kavuşmanın mutluluğunu yaşarken, proje sayesinde kooperatiften temin edilen doğal ve sağlıklı sütler, Mersinli yerli süt üreticisinin de kalkınmasını sağlıyor.

Yerli üretici de kazançlı”

Mersin Bölgesi S.S. Mersin Narenciye ve Tarım Ürünleri Kooperatifler Birliği’nden (MENKOBİRLİK) temin edilen sütler, paketlenerek çocuklara ulaştırılıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Serdal Gökayaz projenin çocukların bedensel gelişiminin yanı sıra yerli üreticinin kalkınmasına da fayda sağladığını belirtti. Gökayaz, Mersin ilinde, Tarsus, Akdeniz ve Toroslar İlçelerinde özellikle dezavantajlı okullara yönelik olarak haftanın iki günü süt dağıtılacağını söyledi.

“Çocuk gelişimine büyük katkısı var”

Mersin’in Akdeniz ilçesindeki Hatice Uluğ İlkokulu Müdürü Adem Gençoğlu “Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın başlatmış olduğu okul sütü dağıtım projesi, kalkınmada geri kalmış ya da dezavantajlı bölgedeki gelişim çağındaki çocuklar için gerçekten yerinde bir hareket olmuş. Çocukların gelişiminde hepimizin bildiği gibi katkı sunacaktır. Kendilerine bu imkanı sağladıkları için teşekkür ediyoruz” dedi.  Kendilerine dağıtılan sütü zevkle içtiklerini söyleyen Hatice Uluğ İlkokulu öğrencileri de süt dağıtımının sürmesini istediler.

 

İnceleyin:  Başkan Kocamaz: 'Belediye başkanlığının mareşalliği büyükşehirdir'

 

Facebook Yorumları