UNESCO’nun somut olmayan kültürel mirası listesinde yer alan Manisa Mesir Macunu Festivali’nin 477’ncisi kortej yürüyüşü ile başladı. Renkli görüntülere sahne olan korteje, Manisalı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Manisa Valiliği önünde başlayan kortej, Mustafa Kemal Paşa Caddesi boyunca devam ederek, Malta Parkı’nda son buldu. Kortej boyunca Arnavutluk, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, Hindistan ve Litvanya’dan gelen halk dansları toplulukları yerel kıyafetleriyle danslarını sergiledi. Hafsa Sultan ve nedimelerinin yanı sıra Merkez Efendi ve şehzadeler at üzerinde Manisalı vatandaşları selamladı.

Mehterli korteje; Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ak Partili Ömer Faruk Çelik, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, kaymakamlar ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

manisa2Törende konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Manisa’nın tarihiyle, kültürüyle ve doğal güzellikleriyle güzel Türkiye’nin eşsiz şehirlerinden bir tanesi olduğunu belirterek sözlerine başladı. Başkan Ergün, “Bu güzel şehrimizin kültürü, örf ve adetleri, gelenekleri ve çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmış olması, bizi diğer yerleşim yerlerinden farklı kılan en önemli özelliklerimiz. Mesir Macunu Festivali de bizi diğer şehirlerden farklı kılan oldukça köklü bir festival. Birazdan festivalimiz kapsamında sanatçılarımız elinde can bulmuş birbirinden güzel resim, fotoğraf, el sanatları ve geleneksel sanatlar sergilerinin açılışını gerçekleştireceğiz. Yıllardır büyüklerimizin de bildiği gibi Manisa’nın binlerce insanını evlendirmiş nikah salonunu, tüm Manisalıların kullanabileceği gibi kültür merkezi olarak revize ettik. Buranın da açılışını yapma gurunu birazdan yaşayacağız. Öncelikle burada sergi açan, bu sergilere emek veren tüm sanatçıları tebrik ediyorum” dedi.

“Mesir bizim güzide festivalimiz”

İnceleyin:  MeisKaş Yüzme Yarışması yapıldı.... Yarışmacılar 7,1 kilometrelik kulaç attı...

477 yıldır kutlanan ve UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne alınan Mesir Macunu Festivali’nin, Manisa’mızın güzide bir festivali olduğunu vurgulayan Ergün, “Bu düşünceden hareketle bu köklü festivalimizi yaşatmak ve gelecek kuşaklara en iyi şekilde anlatabilmek, hepimizin en önemli görevleri arasındadır. Bu bilinçle Sayın Valimiz öncülüğünde Manisa Büyükşehir Belediyesi, Şehzadeler Belediyesi, Manisa’yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği olarak bu köklü geleneğe gerekli katkıyı sağlıyoruz. Bu katkımızı üstüne katarak, şehrimizi en güzel şekilde tanıtarak vermeye devam edeceğiz. Festival kapsamında açılan sergilere katkı sağlayan tüm sanatçılarımıza ve emeği geçen herkese bir kez daha ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 477’nci Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’mizin de hayırlı olmasını diliyor, bu köklü geleneğe katkısı bulunan tüm kurumlara ve onun değerli başkan ve yöneticilerine saygılar sunuyorum” diye konuştu.

manisa1

Facebook Yorumları