Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel

Gelişen kentlerin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileriyle buluşturmak amacıyla düzenlenen 9’uncu Gelişen Kentler Zirvesi, Antalya’da yapıldı.

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ile Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın işbirliğinde gelişen kentlerin yatırım fırsatlarını sektör temsilcileriyle buluşturmak amacıyla düzenlenen 9’uncu Gelişen Kentler Zirvesi, Antalya’da yapıldı. Zirveye, İstanbul ve bölgede faaliyet gösteren iş dünyası ve gayrimenkul sektörü temsilcileri, yatırımcılar ve uzmanlar katıldı.

Boğaçay ve Konyaaltı’ndaki kanal, kruvaziyer, sahil, kentsel dönüşüm projelerinin vizyon projeler olduğunu anlatan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın bu projelerde çok geç kaldığını söyledi. 2016’daki terör olayları ve darbe girişimiyle bazen de bürokratik süreçlerin zaman kaybettirdiğini dile getiren Menderes Türel, peşin hükümler nedeniyle de şehirlerin çok zaman kaybettiğini ve bedeller ödediğini kaydetti. Türel, “Bir otelin balkonundan baktığınızda dünyanın en güzel manzaralarından birini görürsünüz. Dünyada bu kadar tarih ve tabiat zengini bir şehir yoktur. Roma, Selçuklu, Osmanlı Cumhuriyet dönemine kadar medeniyetler beşiği. Antalya nüfusu, ekonomik ve sosyal yapıları itibariyle Türkiye’nin en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir” dedi.

“Dünyanın en iddialı şehirlerinden biri olacak”

Antalya’nın İstanbul’un Türkiye ekonomisindeki yükünün önemli kısmını belki de yarısını alabilecek potansiyelde bir şehir olduğunu belirten Türel, “Böyle bir Antalya’da konut metrekare fiyatlarına baktığımızda durumun gerçekten memnun edici düzeyde olduğunu söyleyemeyiz. Hala gerektiği değildir. Antalya’nın Miami, Barcelona’dan hiç eksiği yoktur, fazlası vardır. Dünya çapında iddialı işler yaparsanız vizyon koyarsanız, küresel talebi karşılayacak projeler yaparsanız Antalya’nın taşı toprağı değerlenir, altın olur. Yok eğer ‘azıcık aşım kaygısız başım’ derseniz yerinizde oturursunuz. Fakat biz bu görevlere oturmak için gelmedik. Antalya’nın dünyanın en güzel yeri olduğunu dünyaya gösterecek ve en iddialı şehirlerden birisi olacak” diye konuştu.

İnceleyin:  Derince, kentsel dönüşümün ilk etap çalışmalarını tamamladı

“Kentsel dönüşüm bina yenilemek değil”

Kentsel dönüşüm sürecinin sorunlara rağmen fırsata çevrilmesi gerektiğini belirten GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin de, “Bu süreci kapsamlı bir imar reformuyla planlamalıyız. Şehirlerimizi, talep ve ihtiyaçlara göre geliştirmeli, değiştirmeli ve dönüştürmeliyiz. Kentsel dönüşüm sürecine katkı amacıyla Kentsel Dönüşüm ve Şehir Planlama Komitesi’ni kurduk. Çünkü ne kadar süratli dönüşüm yaparsak o kadar iyi sonuçlar alacağız. Kentsel dönüşüm sürecinde, dönüşüm yaparken adalar bazında işbirliği yapmak zorundayız. Kentsel dönüşüm sadece binaları yenilemek değil, içinde sosyal yapılar ve meydanların da bulunduğu alanların planlamasıdır” ifadelerinde bulundu.

Facebook Yorumları