Ana SayfaDünyadanABD insan haklarını nasıl silaha dönüştürüyor

ABD insan haklarını nasıl silaha dönüştürüyor

ABD için 12 Nisan son derece üzüntü verici bir gündü. New York metrosunun Brooklyn İstasyonu’nda 28 yaşındaki bir hamile kadın, 12 yaşındaki bir çocuk ve 20’den fazla yolcu, aniden çıkan bir silahlı saldırıda zarar gördü. Metro istasyonu bir süre kan ve çığlıklar içinde kaldı.

Neredeyse aynı zamanda ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı sözde “2021 İnsan Hakları Raporu”nda her zaman olduğu gibi, dünya çapında yaklaşık 200 ülkedeki insan hakları durumu eleştirildi.

Elbette Amerika Birleşik Devletleri bu raporları hazırlarken kendi içindeki trajik insan hakları manzarasını görmezden geliyor. Vatandaşları metro istasyonlarında ve alışveriş merkezlerinde ulu orta kurşunlanan bir ülkenin, başka ülkelerdeki sözde “insan hakları ihlallerini” kendisine dert edinmesi ironik bir durum.

ABD, yıllardır sözde insan hakları raporları uyduruyor

Bu, diğer ülkelerin içişlerine karışmak, küçük gruplar oluşturmak ve hegemonyayı sürdürmek için eski bir oyundur. İnsan hakları onlar için kullanışlı bir siyasi araçtır.

Son yıllarda, Irak, Afganistan ve Suriye’deki savaşlardan, Doğu Avrupa ve Balkanlar’daki “renkli devrimlere” kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nin “insan hakları silahları” dört taraftan ateş açarak çok sayıda insani felakete yol açtı.

Amerikan tarzı insan haklarının ikiyüzlülüğü ve silah haline dönüştürülmesi, küresel öfkeye neden oldu.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ABD’nin insan haklarını Washington’un çıkarlarına uymayan ülkeleri manipüle etmek ve sindirmek için bir araç olarak kullandığını söyledi.

Times of India’da önceki gün yer alan bir yorumda, ABD’de mevcut bir dizi yerel sorun ve diğer ülkelerin insan hakları durumuna çifte standardı uygulanmasının bu ülkeyi daha çirkin hale getirdiğine yer verildi.

Amerika Birleşik DevletleriABD eski ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski, 1980’lerde bir kitabında “ABD, insan haklarını vurgulayarak kendisini bir kez daha insanlığın umudunun elçisi ve geleceğin habercisi yapabilecek” diye yazmıştı. Ama gerçek tam terstir, “insan hakları silahını” elinde tutan ABD, insanlığın umudunu yok ediyor, geleceği belirsiz hale getiriyor ve dünyamızın karşılaştığı en büyük tehdit haline geliyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu

Özelkalem Haber

Özelkalem Türkiye’nin Yerel Yönetim Ağı

Özelkalem Dergisi 15. yıl özel sayısı’nı gururla sunar!

İzle Türkiye! Özelkalem Tv Youtube

#özelkalemhaber #güzelbirtürkiye #güzelbirtürkiyemümkün #herşeygüzelbirtürkiyeiç

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla