Ana SayfaGündemABD: Tarım dışı istihdam nisanda beklentileri aştı

ABD: Tarım dışı istihdam nisanda beklentileri aştı

Tarım dışı istihdam, Nisan ayında (iki aylık revizyon -39K) ardından 428K arttı. Piyasa beklentisi ise 380K istihdam artışı olması yönündeydi. İşsizlik oranı %3,5 olan beklentinin üzerinde %3,6’da sabit kalırken (salgın öncesindeki oran %3,5, Fed’in 2022 projeksiyonu %3,4) işsiz sayısı esasen değişmeyerek 5,9 milyon oldu. İşgücüne katılım oranı %62,4’ten %62,2’ye, genel tanımlı işsizlik oranı ise %6,9’dan %7’ye yükseldi. Özel sektörde ise 409K iş kazanımı var. Bununla birlikte, tarım dışı istihdam, Şubat 2020’deki salgın öncesi seviyesinden 1,2 milyon daha düşüktür.

Alt kalemlere bakacak olursak; Eğlence ve konaklama, imalat, ulaşım ve depolama alanlarındaki kazanımların öncülüğünde istihdam artışı yaygındı. Eğlence ve konaklama sektöründe istihdam Nisan ayında 78K arttı. İmalat Nisan ayında 55K iş ekledi. Mali faaliyetler, sigorta şirketleri ve ilgili faaliyetlerdeki (+20K) artışın öncülüğünde Nisan ayında 35K iş ekledi. Sağlık hizmetleri istihdamı Nisan ayında 34K artarak ayakta sağlık hizmetlerindeki (+28K) artışı yansıttı. Perakende ticarette istihdam Nisan’da 29K arttı. Madencilik, Nisan ayında petrol ve gaz çıkarmada (+5K) artışla 9K iş ekledi.  Ortalama saatlik kazançlar Mart ayına göre %0,3 ve bir yıl öncesine göre %5,5 arttı, bir önceki ayın artış oranı ise %0,3’ten %0,5’e yukarı revize edildi. Tüm çalışanlar için ortalama çalışma süresi Nisan ayında 34,6 saat olarak değişmedi.

Fed açısından;

Saatlik kazançların beklenti altında kalması Fed’in daha fazla şahinleşmemesi adına rahatlatıcı bir ayrıntı olarak öne çıkıyor. Powell’ın 75 bps olasılığının aktif olarak değerlendirilmediğini söylediği rehberlik açısından da hareket alanı oluşturacak bir detay. Diğer taraftan, ekonominin ısınma ortamında istihdamın istikrarlı artması halen geniş rotada sıkılaşmanın devamı açısından yolu tersine çevirmeyecektir. İlk çeyrekteki daralmanın yoğun şekilde Covid’e bağlandığını ve geçici olarak görüldüğünü hatırlatmak lazım. Ancak aktif olarak Rusya savaşı ve geniş çaplı tedarik kesintileri önemli riskler. Ücret baskısı, enflasyonist ortamda halen yoğun bir şekilde devam edecek ve fiyatlar genel seviyesi açısından yukarı risk teşkil etmeyi sürdürecektir.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla