1. Uluslararası Adana Film Festivali’nin açılışı ve onur ödülleri töreni yapıldı Başkan Sözlü, “Türk Sineması’na ve sanatına destek vermeye devam edeceğiz.”

Onur ödülleri Ayla Algan, Murat Soydan ve Osman Şahin’e… 

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği 23. Uluslararası Adana Film Festivali’nde açılış ve onur ödülleri töreni heyecanı yaşandı. Adana HiltonSA’da gerçekleştirilen törende oyuncular Ayla Algan ve Murat Soydan ile sinemaya uyarlanan çok sayıda eseri bulunan yazar Osman Şahin onur ödülü aldı.

Sunuculuğunu Çiğdem Tunç’un yaptığı 23. Uluslararası Adana Film Festivali açılışı ve onur ödülleri gecesine, Türk Sineması’nın emektarları arasında yer alan çok sayıda oyuncu, yapımcı ve senarist ile festival kapsamında gerçekleştirilecek yarışmalara eserleriyle katılacak genç nesil sinemacılar ve konuklar katıldı. Gecede, kısa bir süre önce hayatını kaybeden usta oyuncu Tarık Akan da anıldı.

FESTİVALİMİZİ ŞEHİTLERİMİZİN SAYESİNDE GERÇEKLEŞTİREBİLİYORUZ

Ayşegül Aldinç’in şarkılarıyla katıldığı gecenin açılışında konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Yürütme Kurulu Başkanı Hüseyin Sözlü, iki yıl önce, festivalin 21’incisinde Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, böyle büyük bir sanat organizasyonuna dahil olduğunu belirtti. Başkan Sözlü, geçen yıl yoğun terör nedeniyle sadece yarışma bölümü gerçekleştirilebilen festivalin, bu yıl da zor bir dönemden geçilmesine rağmen yapılması gerektiğine inanılarak hayata geçirildiğini söyledi. Demokrasi şehitlerini, terör şehitlerini saygı ve rahmetle andığını ifade eden Hüseyin Sözlü, “Bugün burada festivalimizi gerçekleştirebiliyorsak, bunu şehitlerimize borçluyuz” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nın mental olarak ön hazırlığını yaptığı, milletin fikrini aldığı dönemde, Büyük Önder’e ilk desteği Adanalıların verdiğinden de bahseden Başkan Sözlü, Adana’ın yiğit ve aydın insanlarının, Mustafa Kemal Atatürk’e ilk ses veren kesim olduğunu açıkladı.

KÜLTÜR VE SANATLA YÜKSELECEĞİZ

Başkan Sözlü, “Bu mücadeleyi kültür ve sanatla destekleyip, medeni milletler arasındaki yerimizi alacağız. Adana Film Festivali, memleketimizde kültür ve sanatın güçlenmesine katkı yapmaktadır. Festivalimizin her yıl daha etkili olması için çaba gösteriyoruz. Festivalimiz aracılığıyla usta oyuncu Tarık Akan ve Adanalı sinema sanatçısı Mahmut Hekimoğlu’nu da saygı ve rahmetle anıyorum. Tarık Akan Türk Sineması’nın en yakışıklısıydı. Fikirlerine katılmayabilirsiniz ama duruşu, omurgası olan bir insan ve sanatçıydı. Sinema sanatının duayeni ve festivalimizin geçmişinde ödül alan bir isimdi” diye konuştu.

İnceleyin:  Büyük seferberlik başladı!

TÜRK SİNEMASI’NA HİZMET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Adana Film Festivali’nin, Türkiye’nin en önemli iki film festivalinden biri olduğunu kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti: “Ülkemizdeki sinemalarda Türk filmleri, gişe açısından dünyayı domine eden Hollywood filmleriyle rekabet edebiliyor. Biz de Türk Sineması’na ara vermeden hizmet etmeye devam edeceğiz. Eksiklerimiz varsa giderip, zamanla daha iyi olacağız. Bugün burada bulunarak bizlere güç veren sanatçılarımıza, sinemanın duayenlerine ve gelecek vadeden gençlere teşekkür ediyorum. Varlığınızla bizlere şeref verdiniz.”

ONUR ÖDÜLLERİ ALGAN, SOYDAN VE ŞAHİN’E…

Yarışma fimlerininin fragmanlarının gösterilmesi ve festival haftasıyla ilgili bilgi aktarılmasının ardından, Türk Sineması’na ömrünü veren sanatçılar Ayla Algan ve Murat Soydan’a onur ödüllerini Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü verdi.

Çukurovalı Yazar Osman Şahin’e ise onur ödülünü Yapımcı Abdurrahman Keskiner verdi.

 

Onur ödülü alan Ayla Algan, Murat Soydan ve Osman Şahin de, Adana Film Festivali’nin bu ödülle kendilerini şereflendirdiğini belirterek, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye, Türk Sineması’nı desteklemeye devam etme kararlılığından dolayı teşekkürlerini ilettiler.

onur-odulleri-gecesi-5

Facebook Yorumları