Ana SayfaGündemAdıyamanlı çiftçiler sulama sistemi kurdu

Adıyamanlı çiftçiler sulama sistemi kurdu

ADIYAMAN-24.04.2022-HİBYA- Adıyaman’da tarım arazilerinin ihtiyaç duyduğu nisan yağmurlarının yağmaması çiftçileri farklı arayışlara yöneltti. Çiftçiler, yağmayan yağmura karşı fıskiye sulama sistemi yöntemi ileekinlerini kurtarmaya çalışıyor.

Adıyaman’da ekili arpa ve buğday arazilerinin beklenilen yağışı almaması sebebiyle çözüm arayışları üreten üreticiler, ekinleri sulamak için yoğun çaba harcıyor.

Adıyaman’ın Kahta ilçesine bağlı Ziyaret köyünde yaşayan üreticiler, bu yıl yeterli yağış almayınca tarlaları için fıskiye sulama sistemi kurdu. Adıyamanlı çiftçiler yağmayan yağmura karşı pancar motoru ile dereden kaldırdıkları suyu ekili alanlara kurdukları fıskiyeli sulama sistemi ile ekili arazi suluyor. 

Arpa ekili arazisinin boy vermemesi ile çözüm arayışları üreten çiftçi Halil Doğan, üretimin devamı için çaba içerisinde olduklarını söyledi. 

Yağmayan yağmur sonucu yaşanan kuraklık nedeniyle ekili arazilerini kurtarmaya çalıştıklarını söyleyen Doğan, “Nisan ayının sonunda olmamıza rağmen yağmur yok. Ekinler gördüğünüz gibi ekinler yer yer kurumuş durumda. Elimizden gelen en etkili sulama sistemini kurduk. Ekili alanlarımızı bir nebze de olsa kurtarma mücadelesine girdik. Yaklaşık 40 dönümlük ekili alanımızı kurtarmak için fıskiyeli sulama sistemi kurdu. 3 günden beri pancar motoru ile dereden aldığımız suyla ekinlerimizi suluyoruz. Günde 50 litre mazot tüketiyoruz. Kısıtlı imkanlarla ekinlerimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Yağmurlama yaptığımız ekinler kendini kurtardı. Üstüne kuraklık ta eklenince mahsul gideri karşılar mı karşılamaz mı bilmiyoruz. Başta mazot olmak üzere tarım girdileri yüksekliği zaten belimizi kırmıştı. Kuraklık da söz konusu olunca bu yıl kurtarır mı kurtarmaz mı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.
 

Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla