Ana SayfaGündemAdıyamanlı Süryaniler Paskalya Bayramı'nı ayinle kutladı

Adıyamanlı Süryaniler Paskalya Bayramı'nı ayinle kutladı

ADIYAMAN – 24.04.2022 – HİBYA – Adıyaman’da  yaşayan Süryaniler, pandemi dolaysıyla yapılmayan Paskalya Bayramı’nı 2 yıl aradan sonra kiliselerinde ayin yaparak kutladı.

Hristiyanlık inancına göre Hazreti İsa’nın çarmıha gerilişi ile yeniden dirilişini sembolize edildiği gün olan ve Hıristiyanlık dini mensubu vatandaşların kutsal olarak kutladığı ancak pandemi dolayısıyla kutlayamadıkları Paskalya Bayramı ,Adıyaman merkez ve ilçelerde yaşayan Süryaniler 2 yıl aradan sonra kentteki Mor Petrus ve Mor Paulus Kilisesi’nde ayin yaparak kutladı.

Süryaniler, çocuklarıyla kilisede mum yakıp, dua etti, boyalı yumurta tokuşturdu. Adıyaman ve Çevre İller Bölge Metropoliti Mor Griğoryos Melki Ürek’in yönettiği ayinde ilahiler söyledi.

Paskalya Bayramı dolayısıyla Vali Mahmut Çuhadar, eşi Serinay Çuhadar’la birlikte Süryani Ortodoks Kilisesini ziyaret ederek, farklı din ve inançlara mensup vatandaşların yüzyıllardır din, dil, ırk, ayırımı yapmadan birlik, beraberlik, barış ve hoşgörü içerisinde yaşadığı Adıyaman’da Süryani vatandaşların Paskalya Bayramı’nı kutladı.

Süryani vatandaşların paskalya bayramını kutlayan Vali Mahmut Çuhadar, “Adıyaman, tüm renkleriyle herkesin bir arada kardeşçe ve huzur içerisinde yaşadığı bir medeniyet ve barış kentidir. Adıyaman herkesin yüzyıllardır etnik, kültürel ve dini yapısı itibariyle bir arada, uyum içinde yaşadığı ve hoşgörünün sözde kalmadığı dünyada eşine az rastlanabilecek örnek bir şehirdir. Bu coğrafya hem renkli, hem bereketli bir coğrafyadır. Biz hem renginden hem de bereketli topraklarından faydalanıyoruz. Bu insanlar hepsi birlikte bir gökkuşağı oluşturuyor. Binlerce yıllık kadim Mezopotamya kültürüne sahip Adıyaman’da yaşattığımız bu huzur ikliminin örnek alınmasını ve bunun devamını diliyorum. Bu vesile ile Paskalya Bayramının Süryani vatandaşlarımız başta olmak üzere, coğrafyamıza, ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum” dedi.

Mor Griğoryos Melki Ürek ise Paskalya Bayramı dolayısıyla Vali Mahmut Çuhadar ve eşinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bugün gerçekleştirdiğimiz ayinde Türkiye’mizin birlik, beraberlik ve huzuru için dua ettiklerini söyledi.
 

Kaynak
Hibya Haber Ajansı

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER Açık Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci Açık Origami ile kağıttan mucizeler
Araç çubuğuna atla