Ana SayfaGündemAfişlerle Kadın Hareketinin Yakın Tarihinin Son 40 Yılı İstanbul'da

Afişlerle Kadın Hareketinin Yakın Tarihinin Son 40 Yılı İstanbul’da

Afişlerle Kadın Hareketinin yakın tarihinin Son 40 Yılı İstanbul‘da . En önemli demokrasi, eşitlik ve özgürlük mücadele alanlarından biri olan kadın hareketinin yakın tarihi; İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Dilek İmamoğlu’nun açılış konuşması yapacağı “Dayanışma Güçlendirir: Afişlerle Kadın Hareketinin Son 40 Yılı” koleksiyonu, gösterilen çabanın günümüze kadar uzanan sürecini anlatacak.

İstanbul’un en güzel sanat merkezlerinden biri olan İBB Taksim Sanat Galerisi, özel bir koleksiyona daha ev sahipliği yapacak. Türkiye’de 80’li yıllarda başlayan, ikinci dalga kadın hareketinin erkek egemen sisteme karşı verdiği mücadelenin günümüze kadar uzanan süreci, Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi Vakfı Afiş Koleksiyonu içinden seçilen afişlerle anlatılacak. 12 Mart saat 14.00’te Dilek İmamoğlu’nun katılımıyla açılacak sergi, 27 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

40 YILLIK YOLCULUK

Seçkiye dahil edilen afişler, 1980’li yıllardan günümüze kadar kadın hareketlerinin kullandığı içeriklerden oluştu. Mücadelenin son 40 yıllık tarihinde görünürlüğe imkan tanıyan temsiller göz önünde bulunduruldu. Afişler, Türkiye kadın hareketinin yakın tarihini, onar yıllık uğrak noktaları üzerinden sınıflandırıldı. Böylelikle, Türkiye kadın hareketindeki süreklilik, kesinti ve farklılıkları gösteren seyrin yansıtılması amaçlandı.

MÜCADELEYİ HERKES YENİDEN HATIRLAYACAK

“Dayanışma Güçlendirir: Afişlerle Kadın Hareketinin Son 40 Yılı” sergisi, Türkiye kadın hareketinin, bir yandan kazanımlarını ortaya koyarken, diğer yandan ataerkil sistemin hala ne kadar güçlü olduğunu gösterecek. Kadın hakları mücadelesinin son 40 yıllık tarihi, hareketin çeşitli temsillerinin üretmiş olduğu afişler üzerinden ortaya koyularak, Türkiye’de cinsiyetler arası eşitlik mücadelesinin hafızasına dair bir kayıt tutulacak ve bunu kamunun bilgisine açık hale getirecek.

BENZER HABERLER

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu yazınız
Adınızı giriniz

En popüler Haberler

Son Yorumlar

Abdullah ŞENER on Kent yazıncısı olmak
Abdullah sahlebci on Origami ile kağıttan mucizeler