İzmir’in Aliağa Belediyesi tarafından hazırlanan “Myrina ve Gryneion Yüzey Araştırmaları” ile “İlkçağdan Günümüze Aliağa Tarihi” kitapları okuyucularla buluşmak için gün sayıyor.

Arkeolojik kazı ve araştırmalarla tarihinin 8 bin 300 yıla dayanan Aliağa bölgesindeki uygarlık izleri, Aliağa Belediyesi tarafından yayınlanan kitaplarla bilim dünyasına ve kent belleğine kazandırılıyor. Belediye, sınırları içinde Kyme, Myrina ve Gryneion, yakın çevresinde ise Elaia ve Aigai gibi antik kentlere ev sahipliği yapan Aliağa’da yerel tarih ve kültürü gelecek kuşaklara aktaracak çalışmalara hız verdi. Aliağa Belediyesi yayınlayacağı iki yeni kitapla bölge tarihine ışık tutacak.

Aliağa Kent Kitaplığı Yayınları, Aliağa’nın kent belleği olacak

Geçtiğimiz yıl “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında akademik değerde yerel tarih çalışmalarını kitaplaştırmaya başlayan Aliağa Belediyesi bölgede arkeolojik- tarihi çalışma yapan üniversite ve akademisyenlere de destek oluyor. Geçtiğimiz yıl önce Sabahattin Karaca’nın yazdığı “Aliağa’nın Antik Kentleri” kitabını yayınlayan belediye, dizinin ikinci kitabı olarak yerel tarihçi Cevat Yıldırım’ın “Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar” kitabını okuyucularla buluşturdu.

Myrina ve Gryneion antik kentleriyle ilgili ilk eser

Aliağa Kent Kitaplığı dizisinin 3. kitabı olan “Myrina ve Gryneion Yüzey Araştırmaları” kitabı ise bu ay meraklılarıyla buluşacak. Aliağa’da bulunan Myrina ve Gryneion antik kentleri arkeolojik araştırmalarını yürüten Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nden Doç Dr. Murat Çekilmez başkanlığındaki heyetin araştırma sonuçlarını ve bu kentlerle ilgili literatürdeki bilgileri derleyen kitap, bu iki antik kent ile ilgili ilk Türkçe ve kapsamlı yayın olacak. Halen basımı süren kitap mayıs ayı sonunda yerel tarih, arkeoloji meraklıları ve kitapseverlerle buluşacak.

“Aliağa Tarihi” basım için gün sayıyor

Öte yandan Aliağa Belediyesi’nin, iki yıl önce yerel tarihin tüm yönleriyle araştırılarak kitaplaştırılması amacıyla başlattığı çalışmalar tamamlandı. 8 bin 300 yıl önceye ulaşan bölgedeki ilk yerleşim izlerinden başlayarak, 21. yüzyılın başına kadar olan tüm Aliağa bölge tarihini içeren 600 sayfalık “İlkçağdan günümüze, Aliağa Tarihi” adlı kitap da dizinin 4. kitabı olarak basımı için gün sayıyor. Binlerce yıllık uygarlık izlerinden Osmanlıya, Aliağa Çiftliği’nden 1950’lerin, 60’ların küçük tarım ve balıkçı kimliğine, 1960’ların ikinci yarısından itibaren sanayileşmesine kadar Aliağa tüm ayrıntıları ile kitapta detaylarıyla işlendi. Yazımı tamamlanan eser, haziran ayında okuyucularla buluşacak. Uzun yıllar Aigai Antik Kenti kazılarını yöneten Arkeolog Prof. Dr. Ersin Doğer tarafından hazırlanan kitap, bölge tarihi konusunda referans niteliğinde kaynak eser olacak.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Pedallar “UNESCO Kültür Mirası” için çevrilecek Tarihe yolculuk başlıyor