Ankara Valisi Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 10 gün içinde toplanarak yeni belediye başkanını belirlemesini isteyecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Melih Gökçek’in istifasının ardından, yeni belediye başkanı seçilinceye kadar, bu görevi, Meclis 1’inci Başkanvekili Ali İhsan Ölmez’in yürüteceği bildirildi. Yeni büyükşehir belediye başkanının Ankara Valisi Ercan Topaca’nın çağrısının ardından 10 gün içinde Ölmez başkanlığında toplanan Meclis’te, üyeler arasından ve gizli oyla seçileceği belirtildi.

Açıklamada, “Yeni başkanın belirlenmesinde ilk 2 oylamada üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu, üçüncü oylamada da üye tam sayısının salt çoğunluğu aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, belediye başkanı seçilecek. Oyların eşitliği durumunda ise kura çekilecek. Yeni seçilen belediye başkanının görev süresi, yerine seçildiği başkanın görev süresiyle sınırlı olacak” denildi. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 140 üyesi bulunuyor. Vali Ercan Topaca tarafından çağrı yapılması bekleniyor.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Aski izinleri kaldırdı, ekipler 24 saat çalışacak