Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) tarafından yaptırılacak olan Kanalizasyon Şebeke ve Atıksu Arıtma Tesisi’nin temelleri Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un katıldığı tören ile atıldı. Türkiye’de ilk defa uygulanacak kapalı alanda bitkilerin de yardımıyla arıtma işlemi (IFAS) gerçekleştirilecek olan proje kapsamında 9 Km. Kanalizasyon Şebeke ve Terfi Hattı 15.000 Kişilik Atıksu Arıtma Tesisi yapılacak. Kepsut’taki temel atma töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Törenin açılış konuşmasını BASKİ Genel Müdürü Mustafa Bayram yaptı. İnşa edilecek olan tesisin Türkiye’de bir ilk olduğunu ifade eden Bayram, tesisin çevreye hiçbir zararının olmayacağını söyledi. Bayram, İller Bankası’nın da bu tesisi bir ilk olarak gördüğünü belirtti. Bayram’ın ardından Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Kaymakam Murat Atıcı, AK Parti Milletvekilleri Kasım Bostan ve Mahmut Poyrazlı’da birer konuşma yaptı. Son olarak ise Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur bir konuşma yaparak Kepsut’a yapılan Büyükşehir yatırımları hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN UĞUR: “İNSANLARIN SAĞLIĞI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Kepsut’a Dünyanın en modern arıtma tesisini inşa edeceklerini söyleyen Başkan Uğur, Büyükşehir Belediyesi olarak ilk önceliklerinin insan sağlığı olduğunu belirtti. Çevre temizliğinin önemine vurgu yapan Uğur, “Çevreyi kirletmezsek hastalıklar azalır. Simav Çayı’nın, Susurluk Çayı’nın temiz akması için, oralarda hemşehrilerimizin sağlıklı balık tutması için ilk önce Bigadiç’ten başladık. Bigadiç Arıtma Tesisi’nin temelini attık, inşaat devam ediyor. Sındırgı’nın temelini attık. Sındırgı devam ediyor. Bugünde Kepsut’u atıyoruz. Önümüzdeki hafta Savaştepe’nin temelini atacağız. En kısa zamanda da Susurluk ilçemizin arıtma tesisimizin temellerini atınca. Susurluk ve Simav Çayı bundan sonra temiz atacak. İnsanların sağlığı bizim için önemli” diye konuştu.

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR İLKLERE İMZA ATIYOR

İnceleyin:  21 İSPARK personeli, 819 bin TL yolsuzluk yapmış

balikesir2

Türkiye’de bir ilk olacak olan arıtma tesisini kısa zamanda ilçeye kazandırmak istediklerini söyleyen Başkan Uğur, “Kepsut’ta da bir ilk olan arıtma tesisimiz ile en kısa zamanda faaliyete geçecek. Gördüğünüz tesis 10 milyon 75 bin lira değerinde. Biz Büyükşehir olduktan sonra Kepsut’a yaptığımız yatırım 25 milyon. 10 milyonda şimdi yatırım yapıyoruz, 35 milyon lira. Kepsut’un nüfusu ne kadar? 23 bin. Kişiye böldüğünüzde, kişi başı bin 900 lira yatırım yapmışız. İnşallah bu yatırımlarımız hızla artacak” şeklinde konuştu.

Facebook Yorumları