atatürk ile bir gün 12

Atatürk’ün 98 yıl önce kaldığı tarihi Yeşil Efendi Konağı, “Atatürk ile Bir Gün” temasıyla galeri haline getirildi. Ziyaretçilerine Atatürk’ün konakta ağırlandığı günün ona eşlik edercesine yaşatılabilmesi için kurgulanan galeri, ‘Artırılmış Gerçeklik’ programıyla desteklendi.

ESKİŞEHİR – Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 98 yıl önce kaldığı tarihi Yeşil Efendi Konağı, Odunpazarı Belediyesi tarafından Yeşil Efendi Konağı, “Atatürk ile Bir Gün” teması ile tüm Atatürk hayranlarının hizmetine sunuldu. Ulu Önder ile ilgili sürprizlerin de yer aldığı Atatürk ile Bir Gün Galerisi, Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde Yeşil Efendi Sokak’ta bulunuyor.

Atatürk, askerlerle bayramlaşmak için geldi

Ulu Önder, Kurban Bayramı’nın birinci günü Batı Cephesi karargâhında görev yapan askerlerle bayramlaşmak için 27 Ağustos 1920’de Eskişehir’e gelir. Geceyi de Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Şubesi üyelerinden Yeşil Efendi Konağı’nda, Halil İbrahim Sipahioğlu’nun misafiri olarak geçirir. Yunan İşgali sırasında Mustafa Kemal Atatürk’ü ağırlayan Yeşil Efendi Konağı, Kurtuluş Savaşı yıllarına ve Eskişehir’in kadim anılarına tanıklık etti.

atatürk ile bir gün 1

Tarihi miras Artırılmış Gerçeklik ile desteklendi

Odunpazarı Belediyesi ise bu değerli tarihi mirası halkın ziyaret edebileceği bir mekan haline dönüştürdü. Ziyaretçilerine Mustafa Kemal’in konakta ağırlandığı günün ona eşlik edercesine yaşatılabilmesi, anıların tazelenmesi ve kalıcı hale gelmesi, kısacası “Yeşil Efendi Konağı’nda Atatürk ile Bir Gün” yaşatabilmek için kurgulanan galeri, ‘Artırılmış Gerçeklik’ programıyla da desteklendi.

atatürk ile bir gün 17

Teknoloji ve tarihin birleştiği ilk örneklerden

Teknoloji ve tarihin birleştiği ilk örneklerden biri olan Atatürk ile Bir Gün Galerisi’nde Kurtuluş Savaşı döneminde tanıklık etmiş askeri objeler de bulunuyor. Galeriyi ziyarete gelenler, Cumhuriyet’e adım adım ilerlerken tarihe tanıklık eden bu objelerin aynı zamanda hikâyelerine dokunabiliyor.

Yeşil Efendi Konağı’nı ziyaret edenler, tarihi bir mekan içerisinde, tarihi objeler arasında zaman yolculuğuna çıkacak. Yeşil Efendi Konağı’nı görmek isteyen vatandaşlar, her gün saat 10.00-18.00 arasında ziyaret edebilir.

İnceleyin:  MHP, Aydın adayı Ümmet Akın'ı geri çekti

atatürk ile bir gün 7

Facebook Yorumları