Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde “Nefes Ol” sloganıyla düzenlenen Çevre Festivali, vatandaşların yoğun ilgisini gördü.

Muratpaşa Belediyesi, “Nefes Ol” sloganıyla Aktiffelsefe Derneği işbirliği ve Birleşik Cam Ambalaj Dolumcuları ve Üreticileri Vakfı (BİRCAM) ana sponsorluğunda Çevre Festivali düzenledi. Kent Meydanı’ndaki festivale vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Muratpaşa Belediye Başkan Ümit Uysal, Muratpaşa’da çok yoğun bir çevre duyarlığının yaşadığını, bunu yaşatmaya da gayret ettiklerini söyledi.

Çevreci Komşu Kart projesi

Uysal, bu duyarlığının en büyük araçlarından birinin Çevreci Komşu Kart projesi olduğunu aktardı. Uysal, “Evlerde ortaya ambalaj atıkları nitelikli atıkların, ödül sistemi içinde, tam geri dönüşümünü sağlayan Çevreci Komşu Kart projesi, bugün 30 belediyeye yayıldı. Cumhurbaşkanlığı himayesinde devam eden ‘Sıfır Atık’ çalışması kapsamında projemizi anlattık. Şu anda bütün Türkiye’de uygulamaya çalışıyorlar. İstiyoruz ki, Çevreci Komşu Kart projemiz Türkiye’ye yayılsın, atıklar tam toplamaya tabi tutulsun” dedi.

Atık elbise defilesine büyük ilgi

Festivalin açılışı çocuklardan oluşan ‘Damacana Orkestrası’nın ritim konseriyle devam ederken kreasyonu elektronik ve ambalaj atıklarından yapılan elbiselerden oluşan defile büyük dikkat çekti. Festival sponsorlarına teşekkür plaketlerini takdim edilmesiyle devam eden törenin ardından Başkan Uysal, Muratpaşa Kent Meydanı’nda stantları gezdi. Başkan Uysal, katılımcılara sertifikalarıyla birlikte birer çam fidesi hediye etti. Uysal, festival alanına kurulan Geri Dönüşüm Dilek Ağıcı’na “Ego insana hayır Eko insana evet” diye yazdı.

Başkan Uysal, hayvan koruma ve sahiplendirme derneği PAKODER’in standında ise dernek üyeleriyle birlikte pasta kesti. Festival, belediye fuayesinde küresel ısınma, enerji, su ve yaşam konulu karikatür sergisinin açılışı ile devam etti. Akşam saatlerinde ise Grup Sansür ve Grup Peyk sahne aldı.

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Aydın 'yerli üretim bitki' ile güzelleşiyor