Büyükşehir Belediyesi KAYMEK A.Ş. bünyesinde bulunan Genç KAYMEK Gençlik Merkezlerinin 6 tesisinde yaklaşık 750 Suriyeli mülteci Türkçe ve Arapça eğitimi görüyor. Öğrencileri Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Erasmus+Okul Eğitimi Projesi” kapsamında Kayseri’ye gelen Litvanyalı öğretmenler ziyaret etti.

“Erasmus” programı kapsamında ilimize gelen Litvanyalı öğretmenler, Türkiye’nin savaştan kaçan Suriyelilere ne denli yardım ettiğini Kayseri’de görme fırsatı buldular. Litvanyalı öğretmenler Kayseri Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Genç KAYMEK’in Yeşil Mahalle Tesislerinde eğitim verdiği Suriyeli öğrencileri ziyaret etti.

img_9845

Kayseri’deki okullarda dezavantajlı  ve motivasyon eksikliği olan öğrencilere yönelik Türk meslektaşlarının uyguladıkları yöntem ve teknikleri yerinde gözleme imkanı bulduklarını ifade eden Litvanyalı öğretmenler, aynı zamanda Türkiye’de bulunan Suriyeli göçmenlere verilen devlet desteği ve eğitim imkanlarını yerinde gördüklerini belirttiler ve bu alanda Türkiye’nin yardımlarının takdir edilecek seviyede olduğunu dile getirdiler.

Ziyaret sırasında duygusal anlar yaşayan öğretmenler öğrencilerle sohbet ettiler. Öğretmen grubu sözcüsü Vilija Bakutyte, Litvanya’nın sadece 3 milyon nüfusu  olduğunu  oysa Türkiye’nin 3 milyonun üzerinde Suriyeliye kapılarını açtığını belirterek, özellikle göçmen politikaları konusunda Avrupa’nın desteklerini artırması gerektiğini söyledi.

 

Facebook Yorumları
İnceleyin:  Başkan Toçoğlu: "Hedefimiz Sakarya'da en yüksek oyu almak"